Obchody se plní lidmi, kteří se snaží ´ulovit´ ten nejlepší dárek či ozdobu na Vánoční svátky a zapomínají přitom na své kapsy, kabelky a nákupní vozíky. Tento předvánoční shon využívají ke svému nezákonnému počínání takzvaný kapsáři. „Skupinky těchto zlodějů bývají zpravidla velice dobře organizované a krádeže mají pečlivě nacvičené.

Vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, tedy obchodní domy, nákupní centra a hromadné dopravní prostředky,“ uvedla Helena Malotinská, tisková mluvčí oddělení západočeské policie. „Využívají nepozornosti lidí a průběh samotné krádeže bývá značně rychlý. Kapsáři „pracují“ tak dokonale, že oběť to zjistí často až mnohem později a na zcela jiném místě, než kde ke krádeži skutečně došlo.

Proto také chybějí jakékoliv informace k osobě pachatele,“ dodala. Policie proto občanům radí. Mějte své věci stále pod kontrolou, nenoste při sobě zbytečně větší finanční hotovost. Buďte opatrní v případě, že opouštíte bankovní ústav nebo vybíráte hotovost z bankomatu. PIN kód platební karty mějte odděleně od samotné platební karty. Batohy a tašky s peněženkou a doklady nenoste na zádech, kam nevidíte.

Zvláště muži by měli být opatrní a důležité věci by měli mít v náprsních či uzavíratelných kapsách, nikoliv v zadních kapsách u kalhot . Pozor i na kabelky ve vozících a na cennosti na vrcholu tašek.