„Nejvíce případů vykázání z obydlí, či zákazu vstupu do něj zaznamenali policisté na území města Plzně, celkem třikrát. Následuje město Tachov se dvěma případy, na severním Plzeňsku, Rokycansku, Domažlicku a Tachovsku policie řešila po jednom případu,“ zmínila tisková mluvčí západočeských policistů Ilona Týmlová.

Podle policie může ochránit oběti jen takto nekompromisní postup . Deníku se svěřila žena, která se před lety ve Východočeském kraji stala obětí domácího násilí. Tehdy ještě neplatil zákon, který umožní vykázat agresora z bytu, a týraná žena musela utéct k sousedům. Ti zavolali policii. Žena dnes tvrdí, že místo rázných policistů přijel spíše ombudsman a manželský poradce v jednom. „Manžel mě zbil, opil se a pak odjel autem do hospody. Chtěla jsem po policii, aby ho našla, vzala ho na záchytku a zabavila mu řidičský průkaz, než někoho na silnici zabije. Policista mi však řekl, že bez řidičského průkazu přijde můj manžel o práci, a já jako žena v domácnosti už nebudu mít vůbec žádný příjem.

Manželovi jenom domluvili, udělali bububu a případ byl vyřešen,“ popsala. Podle Václava Blahníka z Okresního ředitelství policie v Tachově už dnes něco takového není možné. „Policista není v žádném případě oprávněn udávat rady, jak zachránit manželství. Když zjistí násilí v rodině, uplatní paragraf, který na tento trestný čin pamatuje,“ říká policista. Problém podle Blahníka je, že mnohé týrané ženy poté vezmou partnera opět do bytu a odmítají proti němu svědčit, případ bagatelizují, a to zvlášť, pokud mají děti.

Paní Magda, jejíž identitu jsme na její přání pozměnili, by však agresora přes práh svého bytu už nikdy nepustila. „Je to už pár let, co mi manžel při domácí hádce zlomil ruku a nos. Utekla jsem ke známým. I kdyby přišel s pugetem růží, a omlouval se horem dolem, nikdy bych mu neodpustila,“ říká Kdyby se to samé prý stalo dnes, chtěla by, aby policie muže nejen vykázala z bytu. „Navíc bych požádala o soudní zákaz, aby se ke mně a mým dětem nesměl ani přiblížit,“ říká.

Glosa autora: Agresor se musí jít léčit