Kdo si bez návštěvy letního kina nedokáže představit správné léto, může si i letos v Česku vybírat z příjemně široké nabídky. Biografy bez střechy se v zemi počítají na stovky, nějaký bude fungovat v každém okresu.

Zdražení? Zanedbatelné

Druhou dobrou zprávou je cena vstupenek. V naprosté většině případů zůstává podobná jako loni. Letní kina si za jedno promítání řeknou nejčastěji 100 až 150 korun, tedy zhruba polovinu toho, za kolik prodávají lístky multiplexy. „Cenu filmů necháváme základní stanovenou od distributorů, přičemž se liší podle titulu,” popsal obvyklou praxi Daniel Kučera z letního kina Širák v Hradci Králové.

Stejně jako ve většině ostatních letních kin i při návštěvě Širáku platí všichni stejně – dospělí, děti i senioři. „Zlevněné vstupné bohužel neposkytujeme, museli bychom rozdíl distributorům doplatit,” vysvětlil Kučera.

Na programu letních kin nechybí vedle léty prověřených snímků ani žhavé hollywoodské novinky, jako je třeba pátý díl Indiana Jonese. Na ně jsou vstupenky zpravidla dražší, přesto ani v tomto případě nepřesahují 160 korun.

Výjimkou je Sunset Cinema v pražských Arkádách Pankrác. Jako jediné zařízení v přehledu má vstupné nastavené vysoko nad dvousetkorunovou hranicí – bez ohledu na stáří filmu či umístění sedadla činí 290 korun. Za to si ovšem může divák rezervovat konkrétní místo v pohodlném sedacím vaku, což u levnější konkurence často není možné.

Bez koruny v kapse

Na opačném konci žebříčku jsou letní kina s bezplatným nebo dobrovolným vstupným. Patří mezi ně putovní kinematografy, jako je Kinematograf bratří Čadíků, frýdeckomístecké Kino na výletě nebo pražský Kinobus, ale třeba i největší letní kino v zemi, pardubický Rebel. Jeho 16 let trvající příběh ovšem také ilustruje, jak náročné může být udržení tradice letních promítacích areálů, které jsou závislé na příspěvcích z veřejných rozpočtů.

A jaká bude letošní sezóna? „Doufáme, že podobně úspěšná jako loni, kdy jsme hráli celkem 66 představení a v průměru jsme měli 80 diváků. Největší hrozba je pro nás počasí,” nastínil Kučera.