Za tři až čtyři minuty zvládnou zdatní lyžaři sjet nově otevřenou nejdelší sjezdovku Česka. Nachází se na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem. „Na jedno rozjetí z nejvyššího bodu na vrcholu Slamník až do spodního areálu U Slona je to 3,7 kilometru,“ přiblížila mluvčí Horského střediska Dolní Morava Šárka Braunerová.

Lyžařská střediska mají problémy s personálem:

Do areálu lákají dohromady na 10,4 kilometru vzájemně propojených sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Lyžaře a pěší návštěvníky zvou mimo jiné i na nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 s celoročním provozem. Děti na zábavnou trať s klopenkami či novou dětskou hernu přímo na sjezdovce.

Na návštěvníky českých hor čeká letos řada novinek. „Dvě nové sjezdovky poslouží lyžařům například ve Špindlerově Mlýně,“ zmínila Veronika Janečková z České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Meziroční srovnání cen skipasů na tuzemských horách:

(pro zvětšení klikněte na grafiku)

close Meziroční srovnání cen skipasů na tuzemských horách. info Zdroj: Deník zoom_in Meziroční srovnání cen skipasů na tuzemských horách.

Nové lanovky

Komfort mají v některých areálech zlepšit nové lanovky. Na Bílé v Beskydech šestisedačka s vyhříváním a bublinami, která nahradí dosavadní čtyřsedačku. V Orlickém Záhoří v Orlických horách vzniklo nové středisko, lyžaři na svah vyjedou čtyřmístnou lanovkou s délkou přes 1400 metrů.

Počasí do konce roku lyžaře příliš nepotěší. Podívejte se na předpověď:

Podle Asociace horských středisek letošní investice skiareálů do zimní sezony přesáhly jednu miliardu korun. Peníze spolkla také modernizace zařízení a výstavba akumulačních nádrží pro lepší efektivitu technického zasněžování.

Ceny skipasů se podle ředitele asociace Libora Knota drží prakticky na loňské úrovni. „Dvě třetiny středisek udržely loňské ceny, větší část zbytku pohnula cenami nahoru i dolů, přičemž rozdíly se pohybují v řádu jednotek procent,“ sdělil.

Celkově do modernizace areálů letos padlo přes jednu miliardu korun:

Většina skiareálů používá ceny minimální a maximální. Buď jako plovoucí, nebo rozlišené podle částí zimní sezony. „I letos skiareály prohlubují trend plovoucích cen skipasů a cenového zvýhodňování online nákupu. Včasný nákup z domova ušetří lyžařům čas a peníze, skiareály zároveň dokážou lépe regulovat množství lyžařů na sjezdovkách,“ vysvětlil Knot.

Zimní dovolená za sedm tisíc

Zimní dovolenou v Česku plánuje 43 procent Čechů, v průměru na ní stráví sedm dnů a nejčastěji budou v Libereckém, Královéhradeckém či Moravskoslezském kraji. Tedy tam, kde jsou horská střediska a dají se provozovat zimní aktivity. Vyplývá to z průzkumu Institutu turismu agentury CzechTourism.

Podle něj Češi chtějí za letošní zimní dovolenou utratit v průměru 6833 korun na osobu. Při výběru místa se dívají především na cenu.

„Dobrou zprávou je, že tuzemská horská střediska jsou na turisty připravená a zlepšují služby. Skiareály mimo jiné pokračují v digitalizaci systémů, především co se týče prodeje skipasů či rezervace vybavení v půjčovnách,“ doplnila Janečková.