"Podle čísel kroužků jde o čápy, kteří letos hnízdili v Boru. Zjevně už vyvedli mláďata a teď se potulují po regionu. Černošín je láká, jednak se tu kolem sekají a orají pole, čímž vyorají potravu v podobě myší, a navíc je zde skládka, kde se dá také najít něco dobrého na zub," říká Liška.

Čápi ale nejsou původem z České republiky. "Narodili se oba v Německu, čápice je jedenáctiletá od Heilbronnu a čáp je mladší, je mu pět let a pochází od Würzburgu. Takže se přemístili o více jak dvě stovky kilometrů," vysvětlil zoolog.

Čápy obdivuje už několik dní celé město. "Pro všechny je to pozdvižení, každý si je chodí fotit. Oni dokážou několik hodin sedět na střeše kostela nebo na některém z okolních domů," říká místostarostka Černošína Hana Merglová.

Příjezd zoologa Martina Lišky se neobešel bez zvědavých skupinek lidí, kteří dostali svolení se na čápy podívat přes stativový dalekohled. Využili toho děti i dospělí, dokonce i turisté z celé republiky, kteří šli od hradu Volfštejna.

"Je to paráda je pozorovat. Oni každý den pózují hodiny na střeše a je radost se na ně dívat, můj syn Štěpán je pořád sleduje," řekla Jitka Jersáková.

Martina Sihelská