Tam odtud se všichni vydali směrem k německé hranici do zaniklé osady Zlatý Potok. Ta bývala kdysi prosperujícím místem, tamní sklárna zaměstnávala několik desítek pracovníků, v obci fungovala škola, hospoda, hájenka, obec žila životem tradičních pohraničních osad. Ve sklárně se vystřídalo několik majitelů a v roce 1900 sklárna úplně zanikla a poté byla zbourána. Současně s pracovní příležitostí začali odcházet obyvatelé a z původních tří set lidí tam mnoho nezůstalo. Zbyla jen hájovna, hospoda, škola. Časem se ale místo stalo oblíbeným turistickým cílem, protože kolem byla vždy krásná krajina. Bohužel, i tahle místa úplně zanikla s příchodem roku 1945.

V devadesátých letech se pohraničí opět otevřelo a ve Zlatém Potoce vznikly dvě nové chaty na starých základech bývalých budov. A opět se tam začali vracet turisté. Na druhé straně v Německu je velký sportovní areál Silberhütte. Právě tam odtud se řada běžkařů vydává k nám do Čech a při tom si dávají zastávku ve SKI chatě ve Zlatém Potoce. "Není tu otevřeno pořád, ale třeba v zimě se snažíme tu být každou neděli. Jsme tu vlastně široko daleko jedna z mála možných zastávek s občerstvením. Také sem vedou běžecké přeshraniční závody Skilauf," uvedl Jiří Pitel.

Existuje legenda, kterou stále podporují lidé z okolí, že tam také roste světélkující mech. Prý je poblíž Goldbachu malá jeskyně, kde opravdu lze tento mech najít. Mně se to tedy zatím nepodařilo.

Výprava z Tachova si nejvíce užila křupající sníh pod nohami a také dobroty v chatě. "Máme skvělou vedoucí organizátorku Kačenku, která všechno naplánuje, zorganizuje, zařídí, svolá. Vyjíždíme několikrát v roce na různé akce v okolí na kolech. K těm nejtradičnějším patří například prvomájová vyjížďka na řízky k německým sousedům a hromadným líbáním pod břízou. Svatomartinská zakončená martinskou husou, silvestrovská zakončená svařákem a pečením buřtů. A další příležitostně vyjížďky na různé akce, slavnosti.Také je tradiční novoroční (tentokrát bez kol) vycházka. Výpravu do Zlatého potoka jsme domluvili při novoroční vycházce skvěle ji obohatil jeden z našich členů, který je průvodcem  Českém lese a provedl nás zajímavými místy, která jsou mnohým dodnes skrytá a některá z nich naše oči spatřily poprvé, jako třeba Hedvičina pila," popsala lednovou pěší výpravu jedna z účastnic Zdeňka Veselá.

Martina Sihelská