Na několika místech najdete informační panely, které vám ukážou zajímavosti z okolí, popisují lesní společenstva, hospodaření na loukách, kde kvetou chráněné vstavače, prstnatce májové a další chráněné druhy. Louky jsou domovem řady bezobratlovců, motýlů, pavouků, měkkýšů, ploštic, za zmínku jistě stojí stojí motýl batolec duhový, který se pyšní fialovou barvou a dnes už patří mezi ohrožené druhy.

Na březích potoka jsou úseky s kyprými a na minerály bohatými půdami. Cestou potkáte také zbytky obvodových zdí mlýnů a náhonů (Tomšův, Křínovský), ale také budovu bývalé papírny, kde najdete dva pomníčky. Jeden, který je v zahradě, připomíná nešťastnou smrt mlynářovy dcery Sofie.

Hezkým místem je také skála zvaná Čertovka. Dnes ji lidé využívají k horolezení a i k té se váže smutná historie, v roce 1979 zde zemřel učitel z Plané, který skálu často jako horolezec využíval.

V tomto období je kolem Kosího potoka vidět mnoho stop po polomech a těžbě dřeva. Ne všechna místa jsou ale odklizená, je proto potřeba dávat na cestě pozor. Některé úseky se nehodí pro kočárky ani kola.

Příspěvek zaslala Martina Sihelská. Velice jí děkujeme.