Muzeum sestává ze dvou částí. Z historické štoly a z nadzemních objektů, zahrnujících pokladnu s příslušným zázemím a samostatný výstavní sál. Štola Ondřej Šlik byla vyražena v 16. století při hledání nových ložisek stříbra na jižní straně návrší, na kterém stojí historické jádro města s pozůstatky opevnění, bývalou mincovnou, historickými domy a s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Expozice v podzemí představuje průřez staletími hornické činnosti v Plané a okolí, kde se kromě stříbra těžila i měď, olovo a donedávna i uranové rudy. V podzemních prostorách, které tvoří necelých 200 metrů chodeb, jsou vystaveny nejrůznější hornické nástroje, stroje a zařízení, používané od středověku až po současnost. V některých vitrínách mohou návštěvníci spatřit i ukázky různých minerálů.

Část podzemní expozice je věnována historii těžby uranu na Tachovsku a Mariánskolázeňsku v druhé polovině 20. století. Jsou zde podrobně prezentovány osudy dolů Dyleň, Vítkov a dalších, které bývaly součástí národního podniku (později odštěpného závodu) Uranové doly Západní Čechy.

Další množství předmětů, spojených s hornickými tradicemi západočeského regionu i samotného města Plané, je prezentováno ve výstavní síni ve venkovní budově muzea.

Hornické muzeum se nachází na adrese Sadová 816 necelý jeden kilometr od železniční stanice Planá u Mariánských Lázní. U muzea je rozlehlejší parkoviště.

Muzeum je v měsících duben, květen a září otevřeno o víkendech, v červnu, červenci a srpnu denně mimo pondělí. Otevírací doba je od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. 

Zaslal Zdeněk Synčák. Děkujeme.