1. S kým budete hrát?
Nejprve se zamyslete nad tím, s kým budete hrát. Bude to rodina, přátelé, stálá herní skupina, nebo náhodně pokaždé s někým jiným? Toto je důležité pro výběr hry, která bude vhodná pro vámi daný počet hráčů a typy lidí, se kterými budete hrát a také kolik jste ochotni hraní věnovat času.
2. Co očekáváte od hraní?
Zamyslete se nad tím, co od hraní očekáváte. Chcete se bavit, užívat si atmosféru a příběh, nebo chcete spíše strategicky přemýšlet a hledat nejoptimálnější řešení? Preferujete soutěžení s ostatními nebo spolupráci?
3. Vyberte téma
Vyberte si téma, které vás baví. Téma hry může výrazně ovlivnit váš herní zážitek a motivovat vás k tomu, abyste se do hry ponořili.
Na základě odpovědí na výše uvedené otázky můžete začít specifikovat další kritéria pro výběr hry:
• Téma: Fantasy, sci-fi, současnost, historické, podle filmu, knížky. Vyberte si něco, co vás bude lákat a motivovat k prozkoumání pravidel a herních mechanik.
• Počet hráčů: nejběžnější jsou hry pro 2-4 hráče, hodně dostupné jsou i klasické dvojkovky (1na1), docela obstojný výběr je ještě pro až 5 nebo 6 hráčů, pokud potřebujete hru pro 7 a více lidí už jsou možnosti omezené, ale pořád se dá něco najít.
• Doba hraní
◦ Krátká – 20-30min
◦ Střední – 1-2 hod
◦ Dlouhá – 3 hod a více (klidně i 6 hod)
◦ Kampaň – jednotlivá sezení o1-3 hodinách a celkem i 100 hodin
• Typ hry: Kooperativní nebo kompetitivní, euro s minimem náhody nebo ameritrash s atmosférou a příběhem, škodící nebo nekonfliktní, válečné, budovatelské anebo zábavné párty hry.
• Obtížnost: Obtížnost může být zrádná. To že má hra jednoduchá pravidla, neznamená že nebude náročná nahraní. Většinou ale platí že velmi komplexní hry mají obsáhlá pravidla na vyšší desítky stránek, někdy i přes sto.
Další tipy pro výběr:
• Hru si vyzkoušejte: Pokud máte možnost, vyzkoušejte si vámi vybranou hru v herním obchodě nebo herním klubu.
• Sledujte videa a čtěte recenze: Gameplay videa a recenze vám mohou pomoci získat lepší představu o hře. Pamatujte, že recenze jsou subjektivní a to, že má hra dobré recenze, neznamená, že vás bude bavit. Nikdy si nekupujte první hru s tématem, které vám nic neříká nebo vás nezajímá jen kvůli tomu, že má dobré recenze.
• Nahlédněte do pravidel: Většina obchodů a vydavatelů v dnešní době pravidla dávají volně k dispozici a jsou na netu ke stažení, pokud si nejste jisti obtížností, zkuste do nich nahlédnout zda jsou pro vás aspoň trochu srozumitelná.
• Připravte se na neúspěch: I když postupujete podle těchto rad, může se stát, že si pořídíte hru se zajímavým tématem a skvělými recenzemi která vás nebude bavit, anebo se neprokoušete pravidly a hru vůbec nerozchodíte. I to stává, přesto se nenechte odradit.
Pravidla vám může někdo zkušenější vysvětlit, nebo si s vámi zahrát první zkušební hru. Také se stane že si hru, která vás nebavila, zahrajete s jinými lidmi s jiným přístupem a zjistíte že je to úžasná a zábavná hra.
Výběr první deskové hry je prvním krokem k objevení bohatého a zábavného světa deskových her. S těmito tipy byste měli být schopni najít hru, která vám poskytne hodiny zábavy a možná i nový oblíbený koníček. Šťastné hraní!
Za dokonalý návod mnohokráte děkujeme nadšenému sběrateli a hráči deskovek Dušanu Baslovi. Můžete se těšit i na další jeho příspěvky, které vám deskové hry více přiblíží.