Jejich autoři chodí do 9. třídy na této škole. A Proč?? Denně teď slýcháme v televizi, v rádiu nebo čteme články v novinách o 30. výročí Sametové revoluce. A 15. listopadu se díky našim učitelům a pamětníkovi Janu Šíchovi může 9. třída blíže seznámit s touto událostí, která změnila dějiny.

Jan Šícha vstupuje do třídy plné lidí. Vypráví nejen o tom, jak do nich na Národní třídě 17. listopadu 1989 mlátili policisté a jak lidé zmatkovali, ale i vysvětluje příčinu revoluce, a jak to po revoluci vypadalo. Z úst člověka, který to zažil, to zní úplně jinak, než když o tom čteme z učebnice. Přednáší o změnách v porevolučním Československu. Otevřely se hranice, zrušila se cenzura a Československo se vracelo zpět do Evropy.

Po přednášce si pouštíme dokumentární film Z deníku Ivany A. Zde můžeme vidět úryvky z deníku od ledna 1989 do ledna roku 1990. Dívka popisuje a vypráví, jak viděla revoluci ona. Celé vyprávění ještě prokládá mnoho autentických filmových ukázek.

A co si o tom myslí samotní žáci? „Je super se jednou za čas podívat do minulosti.“ „Trochu jsem se ztrácela v tom, co se stalo.“ „Je fakt hustý, že to zažili.“ „Dozvěděl jsem se, jak vypadala hranice.“ "Mě zaujal rozdíl mezi novoročním projevem Gustáva Husáka a Václava Havla. Havel mluvil pro mě srozumitelně, lidsky a oznámil občanům návrat svobody."

Žákyně 9. třídy