Boltcovitka bezová, jak se tato houba ve skutečnosti jmenuje, je houba, která vás určitě neoslní svým vzhledem. Naopak. Nejeden by řekl, že je dokonce ošklivá. Ovšem právě tahle ošklivka je velice ceněna v asijských zemích a skvěle se uplatní v kuchyni.

Díky boltcovitce uvaříte tu pravou čínu. Houba stále drží svůj tvar, je pevná a křupavá zároveň. Oproti penízovce, která také roste v těchto dnech, můžete jíst Jidášovo ucho za syrova, i proto se výborně hodí do salátů. Vedle skvělé chuti má také léčivé účinky, přispívá ke snižování krevního tlaku a má příznivý vliv na zažívání.

close Jidášovo ucho. info Zdroj: Miroslava Součková zoom_in

Jak už napovídá název, boltcovitku najdete  na větvích černého bezu. I my jsme měli v posledních dnech štěstí a našli jsme ji hned na několika místech v údolí Mže na Tachovsku a Plzeňsku.

Možná vás bude zajímat, odkud pochází pojmenování Jidášovo ucho. Podle pověsti byla houba nalezena na stromě, kde se oběsil Jidáš.

Miroslava Součková

Také chodíte v zimě houbařit? Pošlete nám své snímky na servis.zapad@denik.cz. Stačí připojit krátký popisek. Váš příspěvek rádi zveřejníme.