Zvony se ten den rozezní s více než 1700 kostely po celé republice a na tento "Den otevřených dveří kostelů" může přijít každý.

Hostit budeme nadanou příčnoflétnistku Denisu Krynickou, která letos odchází studovat na konzervatoř. Možnosti historických varhan v současné i klasické varhanní hudbě představí Lída Prchalová, v jejímž podání jste mohli slyšet benefiční koncert pro varhany v Tisové a doprovody bohoslužeb tamtéž, bohoslužby ve Stráži i Damnově.

"Měla jsem možnost hrát na sedm desítek varhan u nás i v zahraničí. Byly mezi nimi varhany ze 17.století, ale také úplně nové varhany za 4,5 milionu. Překvapivě některé malé kostelíky, o které se s láskou starají místní, mají varhany v lepším stavu, než leckteré známé poutní chrámy. Nerada srovnávám, protože každé varhany jsou originál, jedinečné svým dechem v pokaždé jiné kostelní akustice. Ale i když jsem hrála na 3.největší varhany v ČR u sv. Jakuba v Kutné Hoře, potěšila se s výjimečnými varhany na Lokti, Kuksu, v Českém Krumlově a Nepomuku, pod prsty se mi rozeznělo 2500 píšťal koncertních varhan v Jablonci nad Nisou, tak ty strážské varhany, ač vypadají jako popelky, se mezi nimi neztratí. Přijďte si poslechnout tento téměř poslední hrající originál varhanáře J.G. Sommera v kostelní akustice, kterou žádná nahrávka nemůže zprostředkovat, to se musí zažít," říká Prchalová.

Dále bude možnost dozvědět se něco o historii kostela v podání paní kostelnice Marie Šukolové, poslechnout si něco o svatojakubských cestách v ČR a prohlédnout si nástroj nebo si na něj i zahrát. Drobné občerstvení zajištěno.

Lída Prchalová, administrátor Noci kostelů Stráž