Výstava 900 let benediktinských klášterů Zwiefalten (Německo) a Kladruby(Česká republika) se bude konat v Jízdárně ve Světcích u Tachova.

Zveme Vás srdečně na slavnostní zahájení putovní výstavy k 909. výročí založení těchto dvou slavných klášterů, které významně přispěly k rozvoji našich oblastí – Zwiefalten ve Švábsku (jihozápadní Bavorsko) a Kladruby v západních Čechách.

Tato akce bude zahájena slavnostní vernisáží 1.června 2024 v 16 hodin v nově opravené Jízdárně ve Světcích u Tachova, která se před pár týdny stala „Památkou roku 2023“.

Tato významná slavnost bude rámována kulturním zážitkem mimořádné kvality: Zazpívá při ní vynikající sopranistka Karina Assfalg, která se těší u našich sousedů skvělé pověsti a vystupuje ve významných operních domech a je členkou zvláštního sboru divadla v Ulmu, stejně jako ve Stuttgartu. Od začátku letošního roku je dokonce členkou ansámblu mezinárodně známého Festivalu Johanna Strausse, vedeným dirigentem Paulem-Friedrichem Deppem.

Poslání výstavy

Na koncepci této výstavy spolupracoval Pavel Voltr se spolkem Via Carolina – Zlatá cesta na české straně, spolu s Historickým spolkem Zwiefalten a kolektivem tamějšího kostela a kláštera.

V celé věci jde o hledání společných stop křesťansko- benediktinského dědictví ve sjednocené Evropě. Na dalších panelech výstavy uvidíte žákovské práce ze škol ve Zwiefaltenu, Burglengenfeldu, Altenstadtu a Kladrub.Představují také osobnost českého exilového kněze Jaroslava Kubovce, který byl komunistům trnem v oku.

Jako čestní hosté této slavnosti jsou očekáváni: Starosta Tachova Petr Vrána, zástupce Euregia Egrensis Karel Lukeš a z Zwiefaltenu pak Hubertus-Jörg Riedlinger, s dalším představitelem Švábska.

Zveme Vás srdečně do krásných prostor jízdárny ve Světcích u Tachova. Vstup je volný.

Pozvánku pro všechny milovníky historie zaslal Rudolf Tomšů. Děkujeme.