Zde několikrát pokácenými stromy potrápili pracovníky ČEZ a.s., kteří museli napravovat napáchané škody na rozvodech elektřiny. V současné době se chlupatí čiperové s plochým ocasem  rozhodli, že zpestří procházku turistům jdoucích po Naučné stezce Kladruby směrem k Pekelskému mlýnu. Před jejich pracovním nasazením je opravdu třeba smeknout. Nač vyráží lesníci se stroji, dokáže bobr pouze svými zuby a packami. 

I když ne každý s tímto názorem souhlasí, bobr evropský do naší přírody patří. Má schopnost měnit charakter prostředí, ve kterém žije. Mnozí majitelé ekofarem jako třeba ve vesničce Stvolny na Manětínsku jsou za usídlení tohoto tvora vysloveně rádi. Zdejší farmář tady před lety vybudoval mokřad a několik tůní a doufal, že se zde bobři usadí.  Zadařilo se a jejich působení si nemůže vynachválit. Trochu jiného názoru je majitel penzion na okraji Železné Rudy, kde bobr několikrát dokázal vybudovat hráz tak, že byla zatopena zdejší trafostanice a penzion plný hostů byl rázem odříznut od elektřiny. 

Každopádně potkat bobra chce většinou spoustu času a trpělivosti neb je to spíše noční tvor anebo vylézá až s pozdním odpolednem, když nastává v jeho okolí klid. Ovšem i zde též platí, že výjimka potvrzuje pravidlo.

Příspěvek zaslala Monika Šavlová. Za příspěvek jí velice děkujeme.