V úvodu předvánoční týdne jsme uvítali návštěvu tří studentek Gymnázia v Tachově: Měly pro nás nápaditě připravený program s názvem Vánoce ve světě – v zemích, kde jsou vánoční zvyky mnohdy zcela odlišné od těch našich. V jeho průběhu nás kromě zajímavého vyprávění o jídle a tradicích čekala mimo jiné ochutnávka opravdového anglického cukroví, vyzkoušení mexického vánočního zvyku Piňata a nakonec výroba vánočních přání.

Na úterý bylo naplánováno vánoční občerstvení lesních zvířátek – jablíčka, mrkev a lojové koule se semínky, které děti ráno vlastnoručně vyrobily z tuku, semínek a velkých šišek. Před polednem už měli ptáčci semínkové občerstvení navěšené v lese na stromečkách. V lese byl krásný a voňavý vzduch, chyběl jen sníh… I tak nám na vánoční lesní procházce bylo spolu krásně, předvánočně.

Ve středu jsme se těšili na návštěvu tachovského muzea a živý Betlém. Pro všechny děti široko daleko jej připravili studenti Gymnázia s paní učitelkou Váchovou. Děti se zaujetím sledovaly příběh o narození Ježíška a koledy, které ho provázely, si spolu se studenty rády zazpívaly. Kouzelné prostory, povedené kostýmy, zajímavé kulisy a rekvizity i pěkné herecké výkony, kterým vévodil autentický a vtipný Brumla, sluha jednoho ze tří králů. Veliký potlesk s přáním krásných Vánoc. Poté jsme s dětmi prohlédli přístupnou část muzea, vystavené již neživé betlémy, slupli svačinku, poohlédli se po suvenýrech a přiblížili se spolu konci středečního výletu.

Ve čtvrtek po ranním kroužku a splnění matematických i jazykových úkolů jsme se rozhodli s dětmi strávit část školního času svobodně podle dětského uvážení – pobyt na zahradě, společná vybíjená, malování podle předlohy, společenská hra, klidné čtení v koutku, zábavná matematika na PC. Tyto činnosti si děti samy zvolily a snad proto zavládla harmonie a všeobecná spokojenost. Radost v činnostech, které se nemusí vždy vtěsnat do názvů školních předmětů a i tak se učíme :-) A ten oběd! Dnes se totiž ve školní jídelně konala slavností vánoční tabule. Zapálené svícny, knedlíčková polévka, smažený řízek a výborné cukrové od našich báječných kuchařek jako dezert. Milé překvapení.

Pátek byl vyvrcholením našeho vánočního týdne, posledním dnem předprázdninového vánočního očekávání. Z jablíčka a koření jsme vyráběli voňavý svícen, předali jsme si dárečky a při malém občerstvení u čaje jsme společně shlédli pohádku Tři bratři. ZAČÍT SPOLU a být spolu i v čase předvánočním.

Chcete poznat strukturu dne ve škole Začít spolu, výukové metody, které používáme a způsob naší spolupráce s rodiči? Přijďte navštívit 30. ledna od 17,00 hodin náš workshop Den ve třídě Začít spolu.

Ivana Chejnovská