Ale pojďme od začátku a vraťme se asi o deset let zpět na jednu zahradní párty do Studánky. „ Všechno vlastně začalo náhodou,“ vzpomíná Aleš Santner, „otec“ projektu, o němž bude dále řeč. „Seděli jsme u souseda, bývalého tachovského starosty Richarda Volky, a on, jak měl ve zvyku, v dobrém smyslu slova, se pochlubil, že si koupil skener. Vyprávěl, jak všechny rodinné fotky naskenoval, upravil a archivoval. A to byl pro mne jakýsi impuls a námět čím bych mohl vyplnit čas v důchodu, do kterého jsem právě odcházel.“

Aleš Santner je mužem činu, následoval svého souseda. S novým skenerem se brzy naučil upravovat fotografie. Samozřejmě začal rovněž s rodinným archivem. A protože je vášnivým tenistou dostal nápad, že by mohl zkusit zdokumentovat činnost tenisových oddílů ve městě. V následujících dvou letech tak spatřily světlo světa fotoknihy oddílů Rudé hvězdy, Dukly i Slavoje. „ Nejsložitější bylo shánění fotografií, ale kamarádi pomohli,“ říká Aleš Santner. „Dostaly se mi do rukou snímky nejen z tenisu, a tak jsem přemýšlel co s nimi. Řekl jsem si, že by byla škoda nevyužít je, protože mnohé byly hodně zajímavé i z hlediska historického. A tak jsem zkoušel další věci,“ dodal.

Oslovení přátelé ochotně prohledali domácí fotoarchivy. Začal se věnovat tachovskému náměstí a zrodil se první ucelený soubor. Zatím ale shromažďoval fotografie víceméně pouze pro sebe. A jak se dostal jeho několikaletý koníček na veřejnost? „Oslovil mne bývalý tachovský městský zastupitel Pavel Sklenář, který věděl, že sbírám staré fotky a chtěl v rámci své kampaně udělat něco pro voliče. Zajistil tachovskou Rychtu a tam jsem poprvé jsem promítl první z fotosouborů. Tam mi hodně pomohl Sláva Kozák a od té doby spolu spolupracujeme. Ten zase vymyslel další pokračování našich už společných porezentací,“ vzpomíná na začátky Aleš Santner. Další zviditelnění se na sebe nenechalo dlouho čekat. Následovaly večery v tachovské „Sedmdesátce“, v sálku Městského kulturního střediska a v KATu. Postupně začal stoupat zájem veřejnosti tak, že kapacita míst nikde nestačila. Logickým vyústěním tak byla dohoda s vedením Městského kulturního střediska v Tachově o možnosti využití kina Mže.

„Těší nás, že je o tyhle akce tak velký zájem,“ konstatuje Aleš Santner. „Máme pohromadě téměř třicet souborů fotografií z různých oblastí. Pochopitelně k nejzajímavějším patří ty, které přibližují historii města. Ať už to jsou výstavby sídlišť, škol a školek, nebo změny, jimiž procházely a procházejí jednotlivé městské ulice. Máme zpracované soubory k jízdárně ve Světcích i k dalším historickým objektům. Obdobně jsme dali dohromady minulost i současnost různých sportů a sportovních oddílů v Tachově, a také se věnujeme osobám a osobnostem, které se jakýmkoliv způsobem zapsaly do městského života,“ přibližuje některé z fotosouborů, jimiž je obohacen program večerů.

close Sál tachovského kina Mže je při každé prezentaci starých fotek zcela zaplněný. info Zdroj: se svolením Miroslava Svobody zoom_in Sál tachovského kina Mže je při každé prezentaci starých fotek zcela zaplněný.

Že zájemců o Santnerovy a Kozákovy projekce stále přibývá, svědčí i jejich poslední akce. Diváci ve zcela přeplněném hledišti tachovského kina Mže si připomněli mimo jiné také budování přehradní hráze Lučina a to, jak vypadala tehdy stejnojmenná obec. Pro některé z přítomných to byly skutečně nostalgická vzpomínky, když viděli i třeba svůj rodný dům, který skončil pod hladinou přehrady. Pestrost večeru pak dodala prezentace bývalých hudebních skupin, které před půlstoletím obohacovaly kulturu ve městě. A také několika současných ve městě působících. Představilo se jich čtrnáct, a to ještě zřejmě nebyly všechny, jak bylo řečeno. Bohužel, mnoho lidí vážilo cestu na tenhle zajímavý večer zbytečně. Do kina se nedostali. Kdo si nezajistil vstupenky v předprodeji, neměl šanci.

„Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že se k hudebním skupinám ještě vrátíme v pondělí 8. dubna od 18 hodin a připomeneme si i jiné, na které se nedostalo,“ upozorňuje Aleš Santner.

close Jednou z hudebních skupin, která kdysi v Tachově působila, byli Falešní hráči - tehdy pravidelný účastník celostátních festivalů Porta. info Zdroj: se svolením Miroslava Svobody zoom_in Jednou z hudebních skupin, která kdysi v Tachově působila, byli Falešní hráči - tehdy pravidelný účastník celostátních festivalů Porta.

Dodejme, že nejbližší prezentace souboru fotografií se bude konat v pondělí 25. března od 18 hodin. Tématem večera budou zaniklé i stávající hospody a restaurace. Určitě se mnozí ze štamgastů na fotografiích poznají a vzpomenou si na to, co v těch zařízeních kdysi prožili. Milovníci historie si na své přijdou i v dalším měsíci. Ve středu 24. dubna od 18 hodin bude kino Mže patřit fotografiím na téma Tachov v době okupace, tedy od roku 1938 do roku 1945. Takže nezapomeňte – jistotu, že se dozvíte další zajímavé věci z let dávno minulých v Tachově a budete mít místo v kině Mže, vám dáva zakoupení vstupenek v předprodeji. Aleš Santner se Slavomírem Kozákem se na vás už dnes těší.