Již před časem se na Krasíkov se svým fotoaparátem vydala Monika Šavlová z Kladrub, která sem však zamířila v noci. Monika svým objektivem zachytila nádhernou a zároveň tajemnou atmosféru zříceniny Švamberku a zdejšího kostela, když je přikryje tma. „Je to krásné místo,“ svěřila se Monika, která několik svých fotek představila na loňské výstavě fotoklubu ve Stříbře. Vy se nyní v naší galerii můžete podívat na celou sérii snímků z tohoto místa.

Hrad byl kdysi dávno jedním z nejkrásnějších na západě Čech. Vybudovali jej zde Švamberkové, mocný rod, který se zde na konci 13. století usadil. Během husitských ale hrad dobyli husité, osudným se mu však stal rok 1644, kdy zde vypukl velký požár a zůstaly stát jen zdi. Od té doby už jen chátral.

Roku 1652 byl na vrchu postaven kostel sv. Máří Magdalény. Krasíkov je dodnes významnou dominantou Konstantinolázeňska a Bezdružicka. Od roku 1964 je komplex chráněn jako kulturní památka České republiky.

Krasíkov spadá do katastru malé obce Kokašice. Nahoru vystoupáte po žluté turistické trase, vrchem pak prochází naučná stezka Krasíkov – Ovčí vrch.