Svojšín a jeho okolí nabízí mnoho variant na výlet. Zdejší malebnou krajinu si zamilujete, údolí Mže skýtá krásná romantická zákoutí, ať už se vydáte po proudu směrem na Stříbro, nebo proti proudu ve směru na Černošín.

Tentokrát se vydáme proti proudu po červené turistické značce. Když budete vycházet ze Svojšína, budete mít po pravé ruce hřbitov. Za Svojšínem se v sevření Dolského potoka a Mže nachází pravěké hradiště. Asi po třech kilometrech dojdete na rozcestí k bývalému šturanskému mlýnu. Odtud vede cesta do údolí k chatám, kde se ocitnete až u řeky. Můžete ale pokračovat dál po červené na Černošín.

Po sedmi kilometrech odbočíte z červené na zeleně značenou turistickou trasu. Na dalším rozcestí si můžete odpočinout v turistickém přístřešku. Poté půjdete dál po zelené a ocitnete se na vyhlídkovém místě, kde se nachází plastika sv. Huberta a hezké posezení.

Další turistický rozcestník vás poté navede na žlutou značku. To už budete asi tři kilometry od cíle a půjdete úpatím Vlčí hory. Na trase, asi 1,5 kilometru od Černošína, budete mít zříceninu hradu Volfštejn z první poloviny 13. století, která určitě stojí za vidění. Tato stavba je mimochodem od roku 1964 chráněna jako kulturní památka. Dále po žluté pak dojdete do Černošína, městečka, o němž se prameny poprvé zmiňují v roce 1290.

Monika Králová