Nedostatek chodníků, oprava náměstí, využití kasáren a výstavba větrných elektráren. To byla témata, o kterých včera na Dni s Deníkem ve Stříbře hovořili obyvatelé s představiteli stříbrské radnice. Manžele Cihelkovy zajímalo, proč v Májové ulici nebudou chodníky. „Chodí se tam po silnici, děti do školy, lidé z práce, a to je nebezpečné,“ kritizovali manželé.

Podle starosty Miroslava Nenutila ale chodníky v této ulici nebudou. „V uplynulých letech si lidé koupili pozemky kolem silnice, město je nemá šanci získat nazpátek a chodníky tam udělat,“ vysvětlil Nenutil.

Občany rovněž zajímalo, kdy stříbrská radnice provede slibovanou revitalizaci náměstí. „Je to investice za 50 až 60 milionů korun, budeme se snažit sehnat peníze z dotací, ale příprava je i po formální stránce složitá,“ řekl Nenutil. Podle něj však lidé musejí počítat, že při obnově náměstí budou výrazné redukována parkovací místa.

Dotazy směřovaly také k využití kasáren, kde by mohly po odchodu vojska vzniknout ubytovací kapacity.
„Mohli jsme areál rozprodat, nebo z něho udělat v rámci dlouhodobé koncepce funkční předměstí Stříbra. Zastupitelé naštěstí zvolili druhou možnost, ale realizace záměru potrvá ještě nejméně rok,“ řekl starosta.

Diskuse občanů se stočila také k plánované výstavbě parku větrných elektráren. Zástupce společnosti, která je hodlá u Stříbra postavit, Ladislav Březina, slibuje, že nebudou škodit lidem.

„Rozhodně budeme respektovat hygienické limity stanovené pro hluk,“ řekl. Podle Březiny je větrná energie ekologická. „Její výroba je levnější, než energie získaná z jádra,“ řekl.

Místostarosta Stříbra Pavel Tóth využil příležitosti a pozval občany na nadcházející městské slavnosti.
„V pátek dostanou dva občané čestné občanství. Jedním z nich je bývalý dlouholetý starosta partnerského města Vohenstraussu Josef Zilbauer. Tím druhým je bývalý příslušník americké armády, jeden z posledních žijících osvoboditelů Stříbra Clyde Kessen,“ řekl.

Pak budou prý uděleny ještě dva tituly Občan roku. Jeden má získat Zdeněk Štybar, mistr světa v cyklokrosu. Druhý titul získá studentka Barbora Šrámková, která reprezentovala město v různých vědeckých projektech.