V sezoně 2011/2012 Jaroslav Pták udržel tachovského nováčka v divizi. V další sezoně však u kormidla skončil a na sedm let pověsil trenérskou kariéru na hřebík.

Před týdnem usedl jedenašedesátiletý kouč opět na lavičku FK Tachov, ovšem jeho nová trenérská cesta začala níže, v okresním přeboru.

Kdo nebo co vás přivedlo k návratu do fotbalu?

Přemýšlel jsem o tom už delší dobu na popud Zdeňka Kropáče, člena tachovského výboru. Nedávno se přidal i vedoucí týmu Honza Vydra, a to je výborný lobbista (směje se). Uvědomil jsem si, že pokud mají pocit, že mohu pomoci, tak musím.

Vracíte se do téměř stejného ´divizního´ realizačního týmu (asistent Pavel Hobza, trenér brankařů Vladimír Pintíř a vedoucí mužstva Jan Vydra). Těšil jste se?

Ano. Jdu do známého prostředí mezi kolegy, se kterými budu spolupracovat velmi rád. Také se těším na spolupráci s novým výborem, který tvoří lidé, co milují fotbal. V čele s Martinem Krýslem, který je pro mne zárukou férového a vstřícného jednání.

Jaké cíle máte splnit? Je prioritou hned postoupit do vyšších fotbalových pater?

Vzhledem k postavení v tabulce je cílem skončit s týmem nejhůře druzí. Částkov má osmibodový náskok, tak-že to už asi neovlivníme, ale druhý Lom má na nás jen pět bodů a před něj chceme.

První utkání s vámi na lavičce proti Stráži 6:0 ukázalo, že by tým mohl jít správným směrem. Byl herní projev podle vašich představ?

Měl jsem radost z toho, jak ten zápas kluci zvládli. Každý dostal svoji roli a byl jsem mile překvapen, jak to splnili. Viděl jsem snahu uplatnit v zápase prvky z pátečního tréninku a to jsem fakt rád.

Kádr je mixem mladých hráčů se zkušenými, včetně několika z poslední divizní éry. Na koho spoléháte?

Já chci z nevýhody našich mladých hráčů udělat naopak výhodu. Chceme hrát moderně, vysoko presovat, neustále dostávat soupeře pod tlak a z toho těžit. Slibuji divákům atraktivní způsob hry. Zároveň je prosím o trpělivost, je to sport a někdy hodně nevyzpytatelný. Věřím ale, že starší a zkušení hráči nám v tom hodně pomohou. Spoléhám na ně.

Kdo by měl být lídrem?

Určitě Lukáš Tušl jako kapitán, Miroslav Zámeček a Lukáš Čížek. Budu však klást odpovědnost i na mladší, hlavně na Patrika Hánu, Pavla Kořínka a Patrika Slámu.

Za suverénní Částkov nastupují vaši synové Honza a Kamil, nebudete je lanařit v zimě k sobě do FK Tachov?

Nikdy jsem je do ničeho nenutil. Mají tam skvělou partu a fotbal si užívají. Byl bych rád, kdyby se vrátili, ale je to na nich. Jsou přece dospělí.

Michal Folejtar