V sobotu se uskutečnil už čtrnáctý ročník turnaje, který se stal neodmyslitelnou tradicí tachovského sportovního dění a na který se sjíždějí nejen regionální rozhodčí, ale také špičkoví ligoví i mezinárodní sudí z České republiky i ze Slovenska. Jako v minulých ročnících nechyběl výběr bavorských rozhodčích.

Duší a hlavním organizátorem soutěže je dlouholetý rozhodčí Aurel Ardeleanu z Lomu u Tachova. „Letošní turnaj se vydařil. Přijeli opět všichni pozvaní, což je velmi důležité. Nikomu se nic nestalo a to je také dobře," zhodnotil Ardeleanu letošní ročník turnaje.

Ten neskrýval potěšení z toho, že se akce opět těšila pozornosti diváků i funkcionářů Fotbalové asociace České republiky (na turnaj se přijel podívat Roman Berbr, Dagmar Damková, Rostislav Votík a mnoho dalších). „Chtěl bych poděkovat všem, kteří pomáhali s organizací turnaje. A určitě chci poděkovat rozhodčím, tedy nejen těm, kteří hráli, ale také všem, kteří dnešní zápasy odpískali. Samozřejmě i sponzorům," dodal.

Organizátor turnaje každý rok říká, že do dalšího ročníku už se mu nechce. „Ano, každý rok říkám, že už ne, ale až se bude blížit čas, kdy začít s přípravami, půjdu do toho a budu se těšit na další ročník. Patnáctý ročník bude," dodal s úsměvem.

Turnaj se hraje o putovní pohár města Tachova, přítomen byl také starosta Jiří Struček, mezi diváky se objevil i bývalý starosta Ladislav Macák. Struček při zahájení přivítal zástupce z Čech, Moravy, Slovenska i Bavorska a vyjádřil přesvědčení, že všichni sportovci budou bojovat čestně a v duchu fair play. „Akce má význam po stránce sportovní i společenské a má za cíl dále přispět k utužení vazeb a přátelských vztahů mezi kolegy a zároveň prověřit fyzickou zdatnost ligových arbitrů," uvedl mimo jiné.

Turnaj je mezinárodní nemohlo chybět družstvo slovenských rozhodčích, které mohlo být příkladem pro všechny ostatní v nadšení a veselí, Slováci vytvořili v hale zejména při finále bouřlivou a spontánní atmosféru.

Rok co rok jsou pravidelnými účastníky také zástupci Bavorského fotbalového svazu. Naprosto pravidelně obsazují poslední místa v tabulce, což jim ale, jak pokaždé dokazují, nijak zvlášť nevadí. Jsou to zanícení fotbalisté, kteří i přesto, že kvalita jejich výkonů pokulhává za našimi i slovenskými týmy, nemohou na hřišti chybět. Pouze v loňském roce se pro náledí do Tachova nedostali, ale letos si turnaj ujít nenechali.

Příjemným zpestřením byl i exhibiční zápas tachovského fotbalového potěru, kde si to mezi sebou rozdali kmenoví hráči místní přípravky rozdělení do týmů A a B. Svým zápalem pro hru a systémem kde míč, tam všichni, pobavili nejen své rodiče na tribunách haly, ale i ty, kteří jim hlasitě fandili.

Oldřich Voráček