Sobotním„Plesem Hraničáře“ začínají oslavy 50. výročí založení Tělovýchovné jednoty Hraničáře Částkov. Seriál, který při této příležitosti vycházel, mapoval její historii. Uveřejňujeme závěrečný díl, který je zaměřený na období 2001-2010.

Hraničář Částkov se vymaňuje z krize. Fotbalové mužstvo zastavilo pád soutěžemi a po ročním působení ve III. třídě se vrací v roce 2001 zpátky do okresního přeboru. Znovu zakládá B mužstvo dospělých, které působí ve IV. třídě. Valná hromada oddílu v roce 2001 volí nového předsedu. Stává se jím Jaroslav Dvořák mladší. Rozvíjí se velmi úzká spolupráce s Obcí Částkov v té době vedené starostkou paní Marií Dohanyozsovou. Obec žádá o dotaci na kompletní rekonstrukci kabin. Je úspěšná a v letech 2002/2003 se tato uskuteční v nákladech přesahující jeden milion korun. Velkou část z této sumy se ušetří zásluhou prací, které si fotbalisté provedli zdarma sami. Oddílu se daří získávat finanční prostředky na činnost a stabilizuje svoji ekonomickou situaci.

K intenzivní práci v pozici trenéra se vrací Peter Cehlárik. Tentokrát u nově založeného družstva dorostu a opět úspěšně. Nejen, že se mu podaří dát dohromady potřebný počet mladých hráčů, ale daří se i po sportovní stránce. Dokonce si částkovský dorost zkusí jednu sezonu v krajské soutěži. Podařilo se založit skoro po dvaceti letech i družstvo žáků, které má historicky nejvyšší procento hráčů přímo z Částkova. Zásluhou trenéra žákovského družstva Václava Pospíšila se konají na hřišti v Maršových Chodech tři ročníky velkolepého letního dvoudenního turnaje žáků za účasti šestnácti družstev. Po pěti sezonách však zájem dětí upadá a nedaří se kádr doplňovat, odchází i trenér a družstvo je v roce 2006 zrušeno. První tým mužů se na začátku tohoto desetiletí potýká s problémem udržet se v přeboru a každoročně bojuje o udržení. Velmi často se u něj mění i trenéři.

V roce 2006 se však do mužstva vrací několik odchovanců, kteří odešli v žákovském věku do oddílů vyšších soutěží. Kvalita kádru se zvyšuje, dochází k doplnění odchovanci z dorostu a Hraničář od této doby až do dnes, atakuje každoročně čelo tabulky. Podařilo se i postoupit rezervě do třetí třídy. V oddíle stále působí obě družstva stolního tenisu pod vedením Miloslava Matějoviče. Pohybují se stabilně na špičce obou okresních soutěží. Zápasy od začátku svojí existence hrají v kulturním domě v Maršových Chodech i díky pochopení vedení obce. Oddílu se daří i každoročně uspořádat tři až čtyři kulturní akce. V roce 2004 dokonce organizuje za pomoci obce oslavy k výročí založení Maršových Chodů.

Z uvedeného období patří k oporám Hraničáře fotbalisté Milan Hrabovský, Josef Kořínek mladší, Petr Jakubec, Petr Hrabovský, Juraj Fabo, Miroslav Veleta, Petr Havránek a z mladších Jan Zavacki, Václav Červinka, Tomáš Kopecký, Pavel Lebeda mladší, Jan Neuman, Miroslav Špelina a další.

Jaroslav Dvořák