Sokol Sulislav je fotbalový oddíl, který si musí vše vydobít poctivou prací v osobním volnu. Naši sportovci berou fotbal vážně a dávají do něj vše. Sami si platí, co je potřeba, ať jsou to cesty za sportem či nutné sportovní pomůcky. Hráli vždy s velkou chutí a nasazením, nyní jsou však hořce zklamáni. Rádi bychom nastínili situaci posledních dvou zápasů, kdy se všem účastněným zdálo, že rozhodčí ví výsledek už dopředu. Hráli jsme v Halži a hned na počátku nás zarazila náhlá výměna rozhodčích, kdy se na hlavní pozici dostal sudí Majerčík

. Bokem se jeden náš fotbalista dozvěděl, že se tak stalo proto, že původní rozhodčí prý „na něco neměl žaludek“. Tím už jsme tušili nějakou boudu. Začátek se zdál v podstatě dobrý, pak se jeden z našich hráčů divil, zač bylo pískáno a v ten moment to šlo s námi. Sudí se postavil našemu hráči k obličeji na pár centimetrů a začal na něj řvát. Ačkoliv se hráč slovně bránil, bylo mu řečeno, že sudí na něj řvát může, hráč si to prý dovolit nesmí. Od té doby bylo na hře vidět, že je rozhodčí proti Sulislavi zaujatý, což potvrdili i diváci. Například, když jsme měli přímý kop na soupeře, jeden z jejich hráčů zvedl ruku a míč srazil, na což rozhodčí vůbec nereagoval. Pak následoval jasný faul, který viděla řada lidí zblízka a přesto nedošlo u soupeře k žádnému potrestání. Náš hráč se ho chtěl zeptat, proč to nepískal, sudí byl právě na odchodu, hráč jej chytil zezadu za ruku a než stihl položit otázku, byl potrestán červenou kartou. Když psal rozhodčí zápis, a fotbalisté se bavili nedaleko něho, vložil se do našeho hovoru nemístným způsobem a ještě vše zkresleně zadal do zápisu. Hráči dokonce zmenožnil hru na dva měsíce. Podobnou situaci jsme zaregistrovali i při zápasu s Lomem.

I zde nejdříve vypadalo utkání zdánlivě v pořádku, pouze s tím, že už jsme od nejmenovaného člověka věděli, že má být Sulislav „zaříznuta“, jak se v hantýrce fotbalu říká. První poločas proběhl v poklidu, ale druhý najednou vyvstaly problémy. Náhle rozhodčímu Ďugelovi vadily půllitry s pivem tři metry od čáry na lavičkách, (před tím mu to nevadilo, dokonce ani na jiných místech ne), pískal aut, který vůbec nebyl, když ho na to jeden z hráčů upozornil, dostal žlutou. Vůbec jsme nechápali, co se najednou děje. Když před koncem ještě nesprávně pískal penaltu a ukončil zápas o pět minut dříve, tak všem došlo, že to prostě tak bylo už plánované dopředu. Poslední zápas, kdy se sulislavští utkali s Konstantinovými Lázněmi nám také naládu nezlepšil. Na lajně byl opět Majerčík jako AR1. Naši se ptali, proč nemá soupeřův brankář číslo a Majerčík přišel a ihned dotazujícímu řekl, ať mlčí, nebo že ho dá do zápisu. Každý se divil, proč by měl být divák za dotaz v zápisu? Co však všechny nadzdvihlo ze židlí bylo vyloučení fanynky středního věku, která je matkou jednoho z našich hráčů. Ta při sporném momentu neodmávání ofsajdu vykřikla:

„Mávej to pořádně a nekoukej po té blondýně!“ Za tuto větu ji sudí nechal vyvést ze stadionu. Když vezmeme v úvahu, jaká slova při všech zápasech padají, tak zrovna tato věta byla slušná a jistě ne na potrestání fanynky. Někdy si říkáme, zda si pan rozhodčí neléčí nějaké komplexy? Nevybírá si na jejich léčení nějaké osoby či týmy? Chtěli bychom jen říci, že pravidla sportu by měla být pro všechny účastníky stejná a že žádný rozhodčí by je neměl měnit, nebo být zaujatý. Naši kluci sportují ve svém volném čase a vše si zařizují na vlastní náklady a vždy hráli s chutí. Poslední měsíce však nálada poklesla a ne každý má ještě chuť pokračovat, když vidí tu nespravedlnost.

Myslíme si, že podobnou zkušenost mohli zažít i jiné obce a chtěli bychom tímto na ně apelovat, aby si to také nenechaly líbit. Vždyť sport se má dělat pro radost a neměl by být znehodnocován zaujatostí a nadržováním. Za sportovní fanoušky a diváky Stříbrského ostrůvku (Sulislav, Sytno, Lhota, Svinná, Vranov)

Milan Strohschneider