Program sedmnáctého kola divizní skupiny A přivedl v sobotu na tachovskou umělou trávu výběr Mariánských Lázní, tedy tabulkového souseda domácího fotbalového klubu.

Pikantností duelu byl „návrat“ na místo činu trenéra hostů Stanislava Purkarta, který před časem vedl právě domácí borce včetně svého současného svěřence – Jakuba Blažka v poli. Ten ještě před několika měsíci v Tachově hrál, ale v zimní přestávce vyztužil řady Viktorie z Mariánských Lázní.

Zápas byl velkých bojem od samého začátku. Přesně takovým, jak se na derby dvou vyrovnaných týmů sluší a patří. Pěkná návštěva, mnoho diváků přijelo z města lázeňství, aby vidělo a mohlo zafandit svým miláčkům. Také byli více slyšet než domácí skalní fandové.

Tachov vs. Mariánské Lázně.

Hned po úvodním hvizdu to byli hosté, kteří byli důraznější, rychlejší a v kombinaci přesnější. Na svěřencích domácího trenéra Móžiho byla vidět snaha, ale za viktoriány zaostávali. Tachov se musí po odchodu pěti klíčových hráčů ještě sehrát a zapojit mladé tváře do rychlého herního rytmu. To může chvíli trvat.

Důrazný a hbitý Lattisch dělal domácím bekům velké potíže a sám mohl otevřít skóre. Po něm sice měli šance i tachovští borci, avšak Habart a po něm také agilní kanonýr Vyleta neuspěli. Lázeňští opět získali převahu a akce Grambala s Cinkaničem mohly mít při lepším zakončení a zachování potřebného klidu gólový efekt. Hosté do konce první půle ještě pohrozili Kravarem, ovšem pořád bez brankového vyjádření.

Ve druhém poločase se v tachovském dresu objevil navrátilec Lukáš Bydžovský, jenž vystřídal nevýrazného Nemeše. Tachované se trochu zlepšili, ale góly stále nepřicházely. Většina míčů končila na pozorné obraně hostů a úderná síla v podobě Lukáše Čížka prakticky ztratila na kvalitě. Samotný zkušený snajpr nedostal od svých spoluhráčů pořádný míč a jeho spoluhráči zrovna tak.

Střely nebo menší šance Habarta, Radka Skopového či Brauna úvodní trefu duelu také nepřinesly. Poté se po delší době připomněl neúnavný Lattisch, ale váhal a brankář Valeš jeho pokus zlikvidoval. Po hodině hry došlo v domácí obranné souhře k chybě a výsledkem bylo zranění spoluhráče. Bydžovský nechtěně vyřadil ze hry kolegu Tušla. Trenér Móži tak musel nuceně sáhnout ke střídání.

Oba týmy chtěly strhnout výhru na svoji stranu, ale hlavně hostující fotbalisté několikrát nevyřešili nadějně rozvíjející se akci. Několik nepříliš dobře řešených situací ze strany hlavního rozhodčího poté zdvihly adrenalin v krvi obou trenérů. Ti se několikrát osočili, ale nakonec se to obešlo bez větších problémů. Na vině byly výroky sudího.

Ten nakonec dokočíroval derby minutovým nastavením ke zdárnému konci. Blíže k výhře v normální hrací době měla družina z města oplatků a zpívající fontány. Za stavu 0:0 se šlo do penalt, které rozhodovaly o držiteli bonusového bodu.

Začínali hosté a až do osmé série byli všichni exekutoři úspěšní. V deváté sérii pokutový kop Stehlíka zneškodnil skvělý Valeš, naopak tachovský Kořínek skóroval. Se ziskem dvou bodů byl spokojený tachovský šéf lavičky Petr Móži.

„Vyrovnané utkání, bojovný zápas. Nám se moc nepodařil vstup do tohoto duelu, nechali jsme se chvíli zatlačit. Pak jsme ale udělali nějaké změny a od té doby to byl víceméně vyrovnaný souboj. Na penalty jsme pak byli šťastnější. Dva body v naší situaci bereme,“ říkal po utkání trenér Móži, jenž si nemohl vynachválit také kulisu, ve které se atraktivní bitva odehrála.„Na to, jaké venku panovalo počasí, přišlo hodně lidí. Spousta jich dorazila z Mariánských Lázní. Doufám, že jsme naším fanouškům udělali alespoň trochu radost,“ dodal trenér Tachova.

FK Tachov - Mariánské Lázně 0:0

PK: 9:8. Poločas: 0:0. Rozhodčí: Trska. ŽK: 2:1. Diváci: 200. Sestava Tachova: Valeš – R. Skopový (75. Faber), Ruda, Tušl (61. Vaďura), Kořínek – Habart, Braun, Nemeš (46. Bydžovský), Folejtar – Vyleta, Čížek. Trenér: Petr Móži.

Autoři: Stanislav Sýkora, Martin Mangl