Sotva fotbalové jaro začalo, hned zase skončilo. A s ním celá sezona 2019/20 od třetí ligy níže. Kvůli rychle se šířícímu zlu v podobě koronaviru Covid-19 mohl amatérský fotbal bilancovat celou sezonu nezvykle brzy, už před polovinou dubna. Jako konečné výsledky zůstanou u tohoto ročníku fotbalových soutěží navždy zapsány tabulky k datu 8. dubna 2020. A to nejen ty týmové, ale i individuální statistiky hráčů. Tedy například součet odehraných minut, počet vstřelených gólů, čistých kont brankářů či obdržených žlutých a červených karet.

Jak si v této statistice vedli fotbalisté týmů z Tachovska?

Už jste si to včera mohli přečíst u jediného okresního zástupce Baníku Stříbro v oblastním přeboru, v oblastní I.A třídě tachovský region zastoupení nemá a dnes se podíváme na statistiky pětice našich reprezentantů v oblastní I.B třídě mužů. V dalších dnech se můžete těšit na totéž i v okresních a mládežnických soutěžích.

I.B TŘÍDA MUŽŮ

Ve čtrnáctičlenné nejnižší oblastní soutěži má náš region stejně jako v předchozí sezoně pětici zástupců. Sestoupivší Sokol Stráž pro ročník 2019/20 nahradilo z okresního přeboru postoupivší Dynamo Studánka.

A nováček z vesničky na dohled od okresního města se hned stal nejlepším týmem Tachovska v soutěži. Obsadil třetí příčku s desetibodovým odstupem za suverénním Sokolem Postřekov a za druhým Sokolem Mrákov zaostal při stejném bodovém zisku 25 bodů pouze zásluhou horšího skóre. Relativní spokojenost panuje s umístěním i v šesté Spartě Dlouhý Újezd, která nasbírala o dva body méně než Studánka. Druhou polovinu tabulky otevírá TJ Chodský Újezd s 19 body, ve vyrovnaném horším středu tabulky zisk sedmnácti bodů ukotvil TJ Chodová Planá na jedenácté příčce a poslední místo za jedinou výhru (už ve třetím kole doma nad Dynamem Horšovský Týn 4:2), a tím nashromáždění pouhých tří bodů, zbylo na FK Planá. Plánští fotbalisté sice zkrácením soutěže už nedostali možnost zabojovat o posun v tabulce, ale reálně to na nic zásadního stejně nevypadalo (na 12. místo už ztráceli propastných 14 bodů), a tak je od pádu do okresu zachránilo pouze zmrazení postupů a sestupů v předčasně ukončené sezoně.

Zajímavé jsou tabulky úspěšnosti klubů v domácím a venkovním prostředí. Jako den a noc vypadá v těchto hodnoceních počínání Chodové Plané. Na vlastním hřišti si počínala výborně a patří jí druhá příčka za Postřekovem se ziskem 14 bodů v sedmi zápasech. Venku však získala pouhé tři body za výhru 3:2 v sedmém kole v Krchlebech a tím 12. místo pouze před dvojicí bezbodových nešťastníků Plané a Nečtin. Studánka obsadila v domácí tabulce třetí místo (14 bodů) a ve venkovní šesté (11), Dlouhý Újezd více bodů importoval, než uhrál doma, a skončil osmý (11) a pátý (12). Stejně tak to měl rozděleno Chodský Újezd na dvanácté (9) a desáté (10) příčce a Planá byla na vlastním hřišti poslední (3) a na venkovním bez bodu předposlední jen díky méně hrozivému skóre 8:21 než měly Nečtiny (8:32)…

Do bojů v I.B třídě zasáhlo celkem 351 fotbalistů a 148 z nich vstřelilo alespoň jeden gól. Pořadí kanonýrů neúplného ročníku ovládl se 14 brankami Jindřich Pelán z Chodové Plané o dva góly před mrákovským Jaroslavem Stýskalem. Hned za nimi si pomyslný bronz vystřílel s 11 trefami Lucián Gitta z Dlouhého Újezdu a do ´Top ten´ se ještě dostal s deseti zásahy na 7. až 9. místě Petr Pikl v dresu Chodského Újezdu. Nejlepší kanonýři Studánky Janové Viterna a Horáček zatížili konto soupeřů shodně šesti góly. Za Planou se nejvíce prosadil Daniel Karmazin se čtyřmi brankami.

Kompletní střeleckou statistiku hráčů všech pěti okresních týmů najdete na konci článku i se shrnutím všech napomenutí žlutými kartami.

Červených kartonků rozhodčí ve čtrnácti soutěžních kolech ukázali celkem dvaadvacet a nevyhnuly se jim ani tři z pěti našich klubů. Po dvou vyloučených hříšnících nasbíraly Studánka (Klepal a Vyšňovský) s Dlouhým Újezdem (dvakrát Kulíř, Földeši) a jednoho Chodský Újezd (dvakrát Josef Pikl).

Žluté kartónky samozřejmě opouštěly kapsičky sudích ještě častěji (viz níže) a mezi třemi rekordmany celé soutěže jsou se sedmi kousky i Vladislav Kulíř (Dlouhý Újezd) a David Sovka (Planá).

STŘELCI GÓLŮ

Dynamo Studánka (39): 6 – Viterna a Horáček; 5 – Vlček, 4 – Hladík, Vyšňovský, Marek a Vlček; 2 – Janovec, Blatnický, Sňozík a Klepal; 1 – Lončík a Šuranský.

Sparta Dlouhý Újezd (29 + 1 vlastní + 3 kontumace): 11 – L. Gitta; 5 – Dvořák a Földeši; 4 – Havel; 1 – Kulíř, Stoklasa, Vaďura a Houda.

TJ Chodský Újezd (32): 10 – P. Pikl; 5 – J. Pikl, 4 – Samek; 2 – Trejbal, Opava a J. Zivčák ml.; 1 – Kozák, J. Zivčák st., L. Pikl, David Maščák, Malý, Šiler a Čepelák.

Slavoj Chodová Planá (44): 14 – Pelán; 7 – Tonka a Chval; 4 – Radil a Ovčačík; 3 – Klimeš; 1 – Abramčuk, Sykal, Plecitý, Táborek a Hanko.

FK Planá (17): 4 – Karmazin; 3 – Kloužek; 2 – Suchý, Kopča a Dominik Sovka; 1 – Sláma, Veselý, Vomáčka, Brožíček a Gažík

ŽLUTÉ KARTY

Dynamo Studánka (19): 3 – Karban, Janovec a Vlček; 2 - Vyšňovský, Horáček a Viterna; 1 - Landergot, Marek, Klepal a Gabčo.

Sparta Dlouhý Újezd (24): 7 – Kulíř; 3 – V. Zeman a Földeši; 2 – M. Zeman, Perglan, Hlůžek a Kopolovič; 1 – Stoklasa, Dvořák a Synek.

TJ Chodský Újezd (32): 5 – Beneš a Malý; 3 – P. Pikl a J. Pikl, 2- Trejbal, Lukáš Founě a David Maščák; 1 – Čepelák, Opava, Daniel Maščák, Kozák, L. Pikl, Tomek, Šiler, J. Zivčák ml., Skopych a Milan Founě.

Slavoj Chodová Planá (24): 4 – Plecitý, Radil a Švábek; 3 – Benedikt, 1 – Hanko, Chval, Ovčačík, Petrželka, Pelán, Abramčuk, Táborek, Sykal a Soukup.

FK Planá (14): 2 – Pravda, Dominik Sovka a Miklas; 1 - Macík, Karmazin, Gažík, Danko, Kopča, Zušťák, Hlinčík a Vomáčka.