Předjarní seminář absolvovali v Lomu u Tachova fotbaloví rozhodčí okresu Tachov. Komise rozhodčích pod vedením předsedy Aurela Ardeleanu připravila pro arbitry celodenní program, kdy hlavním bodem byla přednáška experta na pravidla v České republice pana Kureše. Odpoledne čekaly účastníky semináře testy a diskuse.

Tento seminář byl také určen pro zástupce oddílů, kteří se měli „vyškolit“ na oddílové rozhodčí „laiky“. Projekt Okresního fotbalového svazu Tachov se nesetkal u klubů s velkým zájmem a semináře se zúčastnilo jen několik uchazečů. Rozhodčí navštívil přímo na semináři také předseda okresního svazu Václav Přibyl a místostarosta Tachova a krajský radní Jiří Struček.

O průběhu semináře a problémů arbitrů si Deník povídal s jejich předsedou Aurelem Ardeleanu.

Kolik rozhodčích se zúčastnilo semináře a jak jste s účastí spokojený? Seminář absolvovalo čtyřiatřicet rozhodčích, s účastí mohu být celkem spokojený.

Jaký je váš názor na účast oddílových zástupců? Mrzí mě, že jich přišlo pouze jedenáct, zastupovali jen deset klubů. Určitě jsem čekal větší účast.

Jak hodnotíte průběh semináře? Myslím si, že ho komise dobře připravila. Měl by klukům dost dát. Výklad pravidel byl na vysoké úrovni, přednášel je pan Kureš, předseda pravidlové komise v České republice. Samozřejmě pro rozhodčí nejsou populární testy, ale to k přípravě také patří.

Když jste zmínil testy. Vládne s jejich výsledky spokojenost? Výsledky nevybočily z průměru, ale musím říct, že jsem byl zklamán jak při nich dopadli někteří krajští rozhodčí.

Našel byste něco, co vás potěšilo? Pozitivem byla účast šesti nováčků, z toho dvou děvčat. Přál bych si, aby nových adeptů bylo ještě víc.

Dá se říct, že rozhodčí jsou tímto připraveni na jarní sezonu? Myslím si, že ano. Zápasy v jarní části by měli bez větších problémů zvládnout.

Bude komise schopná obsadit všechna utkání dospělých? Momentálně máme pětatřicet rozhodčích, z toho jich je deset v republikových a krajských soutěžích. Pro obsazení okresních soutěží jich zbývá pětadvacet. S tímto stavem zápasy dospělých obsadíme. Na utkání mládeže bychom rádi využili oddílové rozhodčí.