Dosud platil vládou nařízený zákaz využívání všech sportovních zařízení a pořádání akcí nad deset osob. Ode dneška (pondělí 11. května – pozn.aut.) už se opět mohou s určitými opatřeními využívat venkovní sportovní areály a pořádat akce do celkového počtu sta účastníků. Nabízí se tak šance resuscitovat alespoň v náhradní podobě i dosud nečinností trpící fotbal.

Na další boje o mistrovské body si musejí všechny kluby s výjimkou těch v první a druhé celostátní lize ještě nějakou dobu počkat, ale vzájemným zápasům už jsou podmínky nakloněny. A když už se může hrát, tak ať nejde jen o úplné přáteláky, ale má to i nějaké motivační srovnávací parametry, řekli si v plzeňském divizním klubu SK Petřín a oslovili dalších sedm mužstev ze špičky plzeňského regionu, jestli by se zúčastnily dlouhodobého osmičlenného turnaje.

„Účast potvrdily všechny oslovené týmy, tedy FC Viktoria Plzeň U19, Jiskra Domažlice, Robstav Přeštice, Slavoj Mýto, FC Rokycany, Senco Doubravka, SK Klatovy a pochopitelně i náš klub. Samozřejmě, že se budeme držet toho, co nám ze shora dovolí, ale hrát ve formátu sedmi kol každý víkend na čtyřech stadionech už se bude moci,“ uvádí k tomu petřínský duchovní otec myšlenky ´soutěžního´ turnaje Radek Vodrážka.

Lidé od vedle: Josef Mužík
Lidé od vedle: Josef Mužík

S nápadem na turnaj nahrazující jarní odvetnou část hlavně divizní soutěže účastníkům z plzeňského kraje přišel už v polovině dubna, pár dnů po oficiálním ukončení sezony. Je tedy navýsost pravděpodobné, že kdyby nedošlo před letošním ročníkem k odhlášení FK Tachov z divizní skupiny A a jeho zařazení pouze do okresního přeboru, byl by mezi oslovenými i tento klub z našeho regionu. Teď může svým bývalým ´kolegům´ pouze závidět.

„Tohle připravit bylo vcelku jednoduché a bylo lepší to mít dopředu nachystané a v případě, že by se podmínky neuvolnily to prostě jen v klidu zrušit či posunout, než pak narychlo shánět soupeře na přípravné zápasy,“ dodává k myšlence a nástřelu scénáře turnaje zkušený fotbalový stratég Vodrážka.

Souhlasí s ním i Václav Pelnář, sekretář Tachovu teritoriálně nejbližšího účastníka a v turnaji favorizovaného celku Jiskry Domažlice: „Je to určitě důstojná náhrada soutěžních zápasů a rádi se zúčastníme. Podle prvotního rozpisu by se na našem stadionu měly hrát čtyři utkání turnaje proti Klatovům, Přešticím, Rokycanům a Petřínu. Zbylé bychom měli hrát na hřištích soupeřů. Vše je ale ještě neoficiální, a v těchto dnech dokončujeme s ostatními týmy finální záležitosti a herní rozpis.“

O víkendu došlo na odemknutí řeky Mže.
PODÍVEJTE SE: Vodácké Ahoj znělo nad Mží, Ohří i Otavou

Turnaj by se při souhlasu přeštického klubu mohl hrát jako memoriál Matěje Strejčka, třicetiletého útočníka tohoto fotbalového celku, který náhle zemřel 27. dubna. Podle předběžného ´jízdního řádu´ by měl začít už o následujícím víkendu zápasy Viktoria U19 – Petřín, Přeštice – Doubravka a Mýto – Rokycany. Domažlice chtějí zahájit až později, zřejmě druhým kolem v Plzni s dorostem Viktorky, a utkání s Klatovy, které si na termín 16. května už stejně domluvily přátelák se Sušicí, dohrát v domluveném náhradním termínu.