Začátek jarních odvet fotbalových soutěží se nezadržitělně blíží. Trenéři hledají optimální sestavy, složení svých týmů a proto vítají každé přípravné utkání. Jedním z nich byl zápas divizního Tachova a předposledním týmem Fincentrum krajského přeboru Plzeňského kraje SVA Holýšov. Domácí přehráli soupeře z Domažlicka jasně a vysoko 4:1. Dvěma trefami se na hrotu domácího útoku uvedl Lukáš Čížek.

Zápas na slunečného počasí na velmi dobře připravené „umělce“ byl od samého začátku zcela v režii svěřenců Jaroslava Ptáka. I když nenastoupili domácí v kompletní sestavě, zatlačili holýšovské fotbalisty na jejich polovin a bylo otázkou času, kdy vstřelí úvodní gól. Dvořák mířil těsně vedle tyče. Potom byl v souboji méně důrazný Žemlička. Tentýž borec netrefil dobře v pádu míč a ten skončil rovněž mimo tyče. Potom se osmělili i hosté. Tlustý mířil vedle levé branky, kterou chránil Richard Bobčík. Ihned z protiútoku utekl Dvořák a Čížek už věděl co má dělat – 1:0. Gólmana hostů vyzkoušel pěknou střelou Mančal, ale nepřekvapil. Pak netrefil dobře míč Žemlička. Hosté zahrozili Bobčíkovi, který jinak neměl vůbec práci, Černohorským, ovšem překvapit se nenechal. Domácí zvýšili na 2:0, ale gól neplatil pro předchozí nedovolený zákrok Žemličky. Tlak tachovských byl znatelný, ale vždy chybělo konečné a finální zakončení. Tušlova slabá hlavička a ostrý centr Jana Viterny rovněž navýšení nepřinesly. Ve 30. minutě narazil míč Čížek Folejtarovi, ale jeho jedovku Čermák vyrazil. Běžela 34. minuta, k doraženému míči se dostal Folejtar a zvýšil na rozdíl dvou branek – 2:0. Do konce půle měli šance na kopačkách ještě domácí Žemlička a Čížek. Hlavně Čížkova akce byla gólová, ale domácí borec přestřelil. V samotném závěru poločasu mířil nepřesně hlavou Majlát.

Hned v úvodu druhé půle dobře a tvrdě pálil Hudec. Až v 55. minutě se opět ozvali hosté. Tlustý slabou hlavičkou nedal ani šanci vyniknout Bobčíkovi. Pak po pěkné příhře Čížka mířil pouze do náruče gólmana Marcela domácí Folejtar. Hosté se radovali z góĺu o chvíli později, ale radost jim pokazil zdvihnutý praporek asistenta rozhodčího. Rovněž i druhý gól hostů v 68. minutě nebyl pro ofsajd uznán. O čtyří minuty později po ostrém centru Dvořáka si hostující Trhlík vsítil vlastní gól – 3.0. Střídající Petr Šácha mohl navýšit, ale trefil pouze padajícího Marcela. Deset minut před koncem vsítil svůj druhý gól po spolupráci s Folejtarem zkušený Lukáš Čížek – 4:0. Domácí trochu vypustili a hosté se častěji dostávali do šancí. Jednu z nich, po chybě Dvořáka, využil Hrádek a do opuštěné brány upravil na konečných 4:1. Další akce J. Viterny a Čížka totiž skončily nezdarem. Utkání s přehledem odřídila trojice rozhodčích Ďugel – Lhotka, Šichevičová. „Nastupovali jsme do zápasu s tím, že si vyzkoušíme některé varianty. Nejprve jsme hráli 4-3-3, pak zkusili 4-4-2. Přehráli jsme soupeře rychlým pohybem, důrazem a dobrou kombinační hrou. Myslím si, že jsme sehráli dobrý zápas a hlavně splnil svoji úlohu. Tou byla zkouška variant a to se povedlo. Myslím si také, že první vystoupení splnilo přípravný charakter a jsem s výkonem spokojen,“ viděl premiérovou herní prověrku z lavičky domácí trenér Jaroslav Pták.

FK Tachov – SVA Holýšov 4:1

Poločas: 2:0. Branky: 12., 80. Lukáš Čížek, 85. vlastní (Trhlík), 80. Folejtar – 86. Hrádek. Rozhodčí: Ďugel – Lhotka, Šichevičová. Hráno bez karet. Diváci: 30.

Tachov: Bobčík – Tušl, Kaše, J. Viterna, L. Viterna, Mančal, Habart, Folejtar, Dvořák, Žemlička, Čížek. Střídali Hiudec, Mráz, P. Šácha a Földeši.

Stanislav Sýkora