V sobotu se na stadionu Baníku utkali domácí fotbalisté s FK Tachov. Hosté potvrdili roli favorita a už jistého přeborníka Plzeňského kraje.

Zápas začal minutou ticha, při které aktéři na hřišti i na tribunách vzpomněli na v úterý tragicky zesnulého bývalého hráče FK Tachov Luboše Viternu. Hosté proto nastoupili s černými páskami na levé paži.

Ve velkém vedru se hra na trávníku rozjížděla postupně, než se hráči dostali do tempa. Územní převahu si zajistil Tachov, Stříbro se pokoušelo hrozit důrazem ve středu hřiště a přechodem do rychlých brejků. První velkou šanci zápasu měl v 11. minutě Čížek, který ve slibné pozici před brankou domácích pálil nad. Do vedení šel Tachov v 19. minutě, kdy po nenápadně vyhlížející akci dostal míč na kopačky Kořínek a pohotově otevřel skóre utkání. O sedm minut později už to bylo 0:2, když Žemlička zprava centroval na Čížka a ten v pádu zblízka zvýšil na rozdíl dvou branek.

Hra v této fázi zápasu dostala spád a solidní nádech derby, přibývaly také pohledné fotbalové akce. Ve 28. minutě střílel domácí Kohut nad Houdkovu branku, ve 42. minutě se domácím podařilo snížit. Ve středu hřiště vybojoval míč Pavlas, prošel s ním až do obranného pásma Tachovských, kde odcentroval Kohutovi a ten poslal míč do sítě – 1:2. Jenže odpověď přišla prakticky vzápětí. Habart svým typickým způsobem zatáhl míč po pravé straně, přihrál před Dolejšovu bránu, kde přesně našel Čížkovu hlavu a ten svým druhým sobotním gólem uzavřel účet prvního poločasu na 1:3.

Druhý poločas pokračoval ve stylu prvního, Tachov měl převahu a potřebný tlak, Stříbru se dařilo zastavovat útočné akce hostí v bezpečné vzdálenosti z dostřelu svojí branky, občas se hráči Baníku pokusili o výpad, který ovšem končil podobně jako šance Tachova. Velkou šanci měli domácí v 57. minutě, kdy výborně zasáhl Houdek, vzápětí Lanfranchi nastřelil břevno. Na druhé straně předvedl ukázkové sólo prakticky přes půlku hřiště Vyleta, brankář domácích Dolejš ale tento pokus zlikvidoval.

V 65. minutě vhazoval Knakal aut, k míči se dostal Folejtar, který poslal přesný centr na Čížka a střelec dne završil svůj sobotní hattrick hlavou za Dolejšova záda – 1:4. Sympatické snahy domácích o korigování výsledku přinesly své ovoce v 83. minutě, kdy ve středu hřiště zabojoval Lanfranchi, poslal míč dál dopředu, našel tak Bůžka, který snížil na konečných 2:4 solidně a korektně hraného derby mezi Stříbrem a Tachovem.

Autor hattricku Lukáš Čížek se může zapsat do historie letošního ročníku krajského přeboru také tím, že vstřelil góly Tachova s pořadovým číslem 98., 99. a 100. Dát více než sto gólů v jednom ročníku se naposledy podařilo v sezoně 2013/2014 Slavoji Koloveč, který tehdy nasázel za 30 zápasů svým soupeřům 124 branek. Tachov dal v krajském přeboru více než sto gólů v sezoně 2007/2008, a to 104 branky.

Příští zápas v krajském přeboru hraje Tachov v sobotu od 17 hodin doma se Sušicí, Baník Stříbro má vzhledem k lichému počtu účastníků v soutěži volno.