Jarní část fotbalové sezony nabírá pomalu na obrátkách. Po krajských soutěží se v příštím týdnu přihlásí o slovo také okresní přebory. Tradičně se v jarní části hraje o hodně a mužstva budou vystavena velkému tlaku. Středem pozornosti se opět stanou také rozhodčí a jejich výkony budou ostře sledovány. Komise rozhodčích zaznamenala ve svém složení změny, a tak jsme se ptali předsedy arbitrů Milana Vocelky na vše kolem jeho oveček.

Nová komise pracuje už několik týdnů. Můžete ještě připomenout v jakém složení a za co jsou její členové zodpovědni? Tak místopředsedu dělá Miloš Burda, který má také na starosti obsazovací úsek. Pavol Ďugel je zodpovědný za soutěže dospělých a obsazovací činnost. Jindřich Lhotka bude kontrolovat soutěže dospělých, Ondřej Kožár mládež, Pavel Štrincl je lektor pravidel a Pavla Turková má na starosti administrativu.

S jakým kádrem rozhodčích disponuje nový předseda? K dnešnímu dni máme na listině 32 rozhodčích. Z toho jsou jeden pro I.a II. ligu, dva pro soutěže ČFL a divize, deset pro krajské a pro soutěže okresu zbývá 19 arbitrů.

V krajských soutěžích je málo rozhodčích. Je předpoklad jejich velké vytíženosti. Kolik jich ve skutečnosti budete mít k dispozici v okrese. Bude vůbec možné, aby klíčová utkání rozhodovali tři rozhodčí? Naši rozhodčí patří v kraji ke špičce, takže jejich obsazování je dost vytížené. Věřím ale že to zvládneme, ovšem samozřejmě na úkor jejich času. To se týká ale všech, kteří se dali na dráhu rozhodčího. Budeme dělat maximum proto, aby klíčová utkání rozhodovali tři.

Máte rozhodčí rozdělené do výkonnostních skupin a popřípadě když ne, uvažujete o tom? Samozřejmě že všichni rozhodčí nejsou na stejné úrovni. Máme představu, kdo bude ve skupině, která bude více využívaná (postup, sestup, riziková utkání, derby).

V čem chcete navázat na práci dřívějšího předsedy Aurela Ardeleanu a jeho komise? Naopak je něco, kdy půjdete vlastní cestou? Nechci měnit věci, které fungovali, ale pořád je co zlepšovat. Mám představu rozdělit problémy na celou komisi a ne jenom na tři členy. Chci aby nová komise pracovala jako tým, ve kterém budu jeho kapitánem .

Je to ještě na posuzování krátká doba, ale přesto, jak zatím vidíte spolupráci s komisemi a výkonným výborem? Zatím se můžu vyjádřit jen k výkonnému výboru. I tady je stále co zlepšovat. Na druhou stranu můžu říci, že už jsme u několika věcí našli společnou řeč. Uvidíme, co nám ukáže jaro .

Stěžoval jste si na velkou absenci rozhodčích na semináři. Dva z nich se podle vás dokonce ani neomluvili. nechtěl jste prozradit jejich jména. Jak se vše vyřešilo a můžete teď už sdělit o koho se jednalo? Chcete jména? Vy nedáte pokoj. Byli to pánové Chval a Maroušek. Druhý jmenovaný doložil svoji nepřítomnost potvrzením od lékaře, bohužel Pavel Chval se do dnešního dne neozval.

V čem vidíte příčiny malého zájmu o funkci rozhodčího? Budeme se bavit o mladých. Myslím si, že je to otázka naší společnosti. Dnes mladí mají jiné zájmy než je sport. Jje jednoduší doma sedět, zapnout si televizi, počítač a mít svůj svět. To se ale netýká jenom rozhodčích, je to otázka fotbalistů, hokejistů a dalších sportů. Co se týče dospělých, tak tam to je jiná otázka. Samozřejmě vše poznamenala úplatkářská aféra, která proběhla naším fotbalem. Dále málo lidí si nechá devadesát minut nadávat a další věc je zodpovědnost a čas. Ten v dnešní době znamená moc. V neposlední řadě podpora rodiny, která je ochotna obětovat v době sezony soboty a neděle.

Připravuje nová komise nějaké náborové akce? Tak tady je asi největší problém. Už se toho dost zkoušelo, ale žádný efekt to nepřineslo. V dohlédné době to nemáme v plánu.

Co byste řekl závěrem? Chtěl bych touto cestou popřát všem lidem, co se pohybují okolo fotbalu, pevné nervy, mnoho branek v brance soupeře a aby všichni odcházeli z fotbalu s dobrým pocitem, že to nebyl promeškaný čas.