– Na losovacím aktivu Okresního fotbalového svazu Tachov byl v Lomu vyhodnocena právě skončená sezona a vylosována nová. Nejlepší týmy si převzaly poháry, zástupci oddílů byli seznámeni s losem a systémem jednotlivých soutěží. O hodnocení uplynulé sezony a dalších zajímavostech z „kuchyně“ okresní kopané si Deník povídal s předsedou Okresního fotbalového svazu Tachov Václavem Přibylem.

Jak byste celkově hodnotil průběh právě skončené sezony? Myslím, že byl dobrý až na ty exesi z posledních kol. Události v utkáních Kokašice – Chodová Planá a Bor – Kokašice se do okresní kopané zapíšou „černým“ písmem… … A jsem zklamaný, že Tachovu se nepodařilo udržet divize, což vidím pro okres velmi špatně do budoucna. Naopak, mám radost, že Kostelec zůstal v I.B a je mi líto, že Dlouhý Újezd už po několikáté nepostoupil do I.A třídy.

Když teď budeme mluvit jen o okresních soutěží. Byl jejich průběh a sportovní výkonnost podle vašich představ? Soutěže dospělých nevybočily z let minulých, ovšem krok zpátky vidím v soutěžích dorostu, kdy s obtížemi nastupovalo k utkání jedenáct hráčů. U nejmladších fotbalistů mám radost, že se nám podařilo vzít pod svá křídla i mladší přípravku a soutěže žáků i přípravek ukázaly, že tady můžeme být spokojeni. Za tím je ale třeba hledat hlavně obětavou práci všech trenérů a funkcionářů oddílů. Bylo něco, co vás vysloveně zklamalo? Ano. Hlavně přístup mužstev k utkáním a celému dění fotbalu v okrese. Na jednu stranu jsem slyšel stížnosti na rozhodčí, ale také jsem byl svědkem strašného chování diváku a bohužel i funkcionářů. Zářným příkladem jsou už zmíněná extempore v Boru a Kokašicích… …Už jsem to několikrát řekl, ale musím to zopakovat. Pokud se chování na hřištích nezlepší, budou si oddíly do dvou let některá utkání řídit sami.

Jak byste hodnotil práci komisí? Spokojenost je určitě s činností disciplinární komise a komise rozhodčích. Touto cestou bych chtěl jejím členům poděkovat za kvalitní práci. Kde nejsem spokojený, to je sportovnětechnická komise, která nepracuje podle představ. Budeme si před začátkem nové sezony sednout a celou věc rozebrat, možná dojde i ke změnám. V této souvislosti jsem na aktivu vyzval všechny zájemce, kteří mají chuť pracovat v komisích, aby se přihlásili. Rádi je uvítáme… Myslím si, že jak výkonný výbor, tak komise pracují podle svých možností a musíme si přiznat, že každý této práci obětuje svůj volný čas a toho si velmi vážím.

Nejčerstvější akcí byl losovací aktiv. Jak jste byl spokojený s jeho průběhem? Z losovacího aktivu nemám dobrý pocit. Z řad zástupců oddílů tam zazněly připomínky k rozlosování soutěží přípravek, žáku a nakonec i mužů. Nerozumím tomu. Oddíly si v minulosti stěžovaly na velké cestovné. Rozlosování bylo připraveno tak, aby se oddílům ušetřilo cestovné, ale odezva je opačná. Soutěž žáku nebude hrána turnajově, ale klasicky každý s každým. K přípravkám se zřejmě budeme muset vrátit, protože už nyní mám spousty telefonů, co jsme vymysleli za „hovadiny“. Tady je zřejmě vidět špatná práce STK a komunikace s lidmi co dělají mládež.

Takže pro vás velké zklamání? Při svém zvolení jsem řekl, že fotbal v okrese se budu snažit dělat co nejlépe, ale určitě potřebuji pomoc oddílů a ta po třech letech ve funkci je téměř nulová. Příkladem je losovací aktiv. Oddíly nemají o dění ve fotbale celý rok zájem a na aktivu mají spoustu připomínek.

Příští sezona bude také ve znamení změn. Co od ní a změn očekáváte? Začal bych změnami. V soutěži mužů III.,IV. třídy a dorostu se při nerozhodném výsledku budou kopat tři penalty a úspěšnější tým získá bod na víc. U mládeže se budou kopat penalty pokaždé. U dorostu zavedeme opakované střídání a věřím, že si kluci budou moc zahrát víc. Změny by měly přinést větší atraktivnost pro samotná mužstva a také přitáhnout více diváků do ochozů… … A mé osobní přání je možná jako chtít modré z nebe. Větší slušnost mezi hráči, diváky a žádnou inzultaci.