Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyl: Nikdo si nemůže dovolit na někoho házet špínu ...

Tachov - Předseda Okresního fotbalového svazu Tachov hodnotil práci komisí a reagoval na kritiku.

10.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Alena Burešová

V závěru podzimní části okresních fotbalových soutěží muselo řešit svazové vedení a příslušné komise mediální útoky na výkony některých rozhodčích. Nejen o nich si Deník povídal s předsedou Okresního fotbalového svazu Tachov Václavem Přibylem.

Blíží se závěr podzimní části soutěží. Jak jste spokojený s průběhem soutěží po sportovní stránce? Soutěže byly velmi zajímavé a k vidění hodně kvalitních utkání ve všech třídách. Kladně hodnotím i zavedení penalt při nerozhodném výsledku i ve druhé třídě.

Premiéru měla společná soutěž dorostu okresu Domažlic a Tachova. Hodnotíte ji kladně? Dorosteneckou soutěž v této podobě hodnotím velmi kladně. Mladým hráčům hlavně prospěla větší možnost konfrontace se soupeři a soutěž je daleko zajímavější. Poděkování patří předsedovi OFS Domažlice Karlu Sladkému, který společnou soutěž podpořil.

V závěru soutěží se vyskytlo v tisku stížnosti na výkony některých rozhodčích a bylo při tom hodně emocí. Nevím, jak jste na ně nahlížel, ale z pozice fotbalového příznivce to vypadá tak, že autor článku ve většině případech dostal ještě trest. Považujete to za standardní? Vím co máte na mysli, ale musíme oddělit dvě věci. Kolem rozhodčích bylo, je a bude vždy rušno. Ale pokud mluvíme o poslední mpřípadu J. Třemešné, tak je to obdoba borského Petra Blažka. Je hodně laciné nařknout někoho z braní úplatků, ale pisatel musí mít k tvrzení opodstatnění.To znamená žádné domněnky, ale důkazy. Pan Ferdinandy je na jednání disciplinárky nepředložil, a proto mu byla zastavena činnost.

Veřejnost to ale pravděpodobně vnímá jinak. Děláte z rozhodčích nedotknutelné…? Jestli je to takhle vnímáno, tak mě je to líto. Bohužel, podněty, které jsme prostřednictvím zveřejněných článků v pátečních, takže úředních vydáních, dostaly, vnímám jako že není sice něco v pořádku, ale nikdo si nemůže dovolit házet na někoho špínu bez důkazů. To je nepřípustné. Řeči o úplatku se staly módou a nejen ve fotbalu.

Takže vy nařčením v dopisech ze Sulislavi a Třemešného nevěříte? Na to je těžké odpovědět, ale řeknu to takhle. V žádném případě nebudu před těmito podněty zavírat oči a budeme se tím zabývat na jednáních výkonného výboru. Pro mne by ale bylo věrohodnější, kdyby se případná kritika na rozhodčího objevila, když by třeba stěžující si oddíl neměl v inkriminovaném utkání vyloučeného jednoho či dokonce více hráčů a třeba by i vyhrál. Hodně jsme si zvykli svádět vinu z proher na rozhodčí. To by bylo ale nefér. Všichni děláme chyby a mají na ně právo i rozhodčí. Na druhé straně nejsem dnes přesvědčený o tom, že je z jejich strany úplně vše v pořádku.

Můžete být konkrétnější? Rozhodčí jsou prodloužená ruka fotbalového svazu, řídících komisí a podle toho by se měli chovat. To znamená profesionálně a v každé situaci si udržet chladnou hlavu. Mám teď na mysli jejich chování před, v utkání a po něm. Myslím si, že někteří z nich mají nedostatky a proto ta kritika ze strany oddílů. Tady vidím jejich rezervy.

Jak se podle vás, nebo jak by jste si vy představoval dovolání spravedlnosti, když má oddíl "problémy" s rozhodčími? Pro mne je trochu zklamáním, že když jsme vyšly oddílům vstříc a umožnily jim přístup na zasedání výkonného výboru, tak je toho využíváno hodně málo, téměř vůbec. To ještě jednání děláme na různých místech okresu. Právě tam bych si třeba představoval věcné připomínky od zástupců oddílů. Přišli by s chladnou hlavou a neřešili věci ihned po utkání, kdy jsou emoce velké. A tím teď nemám na mysli jen problémy s rozhodčími.

Vy jste tedy spokojený s prací komise rozhodčích? Nedokážu objektivně posoudit, jakým způsobem komise s rozhodčími pracuje. Jestli se to dá tak říct, tak vídávám výsledky té práce na hřišti a věřte, že v některých případech to není radostný pohled…

… Zúčastnil jsem se i posledního semináře a myslím si, že vše v pořádku i mezi nimi není. Jak už jsem řekl, jsou reprezentanti svazu a podle toho by se měli a musí chovat. Nevěřím tomu, že některé věci ve zmíněných dopisech od Sulislavi a Třemešného jsou úplně smyšlené. Zároveň chci říct, že ve všech kauzách se objevují jména dvou nebo tří rozhodčích a vrhá to špatný pohled na zbytek kluků v černém. Můžu určitě slíbit, že po skončení podzimní části soutěží se výkonný výbor k otázce rozhodčích určitě vrátí.

Nechme rozhodčí. Kritické připomínky byli k některým rozhodnutím disciplinární komise. Jak vy to vnímáte? Já osobně a myslím si, že i celý výkonný výbor je s prací komise spokojený. Ani si nemyslím, že jak také zaznělo, by dostatečně „nechránila“ rozhodčí. Také veřejnost má zkreslené informace. Jeden příklad. Příznivci jsou na utkání, kde slyší věci od hráčů na adresu rozhodčích, nebo se stanou různé situace, který oni vidí na vlastní oči. Pak když si přečtou jaký trest pro viníka disciplinárka vynesla, tak se ji zdá, že je třeba hodně mírný. Už jsme ale opět u rozhodčích. Tady je kámen úrazu, kdy mnozí z nich nedokážou popsat přestupek tak, jak se ve skutečnosti stal. Komise musí ale rozhodovat o trestu podle popisu v Zápisu o utkání. Proto mohou ze strany sportovní veřejnosti vzniknout pochybnosti.

Chcete naznačit, že i tady je problém u rozhodčích? Bohužel, je to tak. V popisu přestupku a někdy i odvaze napsat do zápisu přesně to, co se stalo, je pro některé z nich velký problém. Osobně jsem mnoho utkání viděl a mohu potvrdit, že po přečtení zápisu z utkání, na kterém jsem byl, nevěřím vlastním očím. Jako příklad uvádím utkání IV. třídy Ctiboř - Studánka“B“ začalo v 16.15 hodin a v zápise je uveden začátek v 16.00 hodin. Utkání II. třídy Kon. Lázně - Sulislav si hlavní rozhodčí sám vymění AR1 za AR2 o proti delegaci KR!?

Co říkáte práci sportovně technické a k ní připojené komisi mládeže? Komise pracuje dobře a zejména komise mládeže v čele s p. Koubem občas s dětmi předvádí zázraky. A její činnost nelze hodnotit jinak než výborně.

Do sportu jde stále méně financí. Jaká je situace na našem okrese a můžete fotbalové veřejnosti prozradit výhled do příštího roku? Neumím posoudit, jak se k jednotlivým mužstvům chovají sponzoři, ale OFS Tachov má veškeré výdaje na provoz pokryté z dotací od FAČR. V těchto dnech mužstva, která mají mládež, obdržela smlouvy a po jejich podpisu by měla dostat finanční prostředky.

Dotkne se omezení financí plynoucí do tělovýchovy provozu okresního fotbalového svazu. Budou mít oddíly takový servis, jako měly doposud? Na VV OFS Tachov se touto otázkou zabýváme každé jednání a můžu slíbit, že provoz svazu v roce 2012 bude na stejné úrovni jako v letošním roce. Samozřejmě i výkonný výbor hledá možnost úspor.

Ve funkci předsedy jste už čtvrtým rokem. Jak byste toto období hodnotil ze svého pohledu. Co se povedlo, co naopak ne a kde vidíte největší problém? Čtyřleté období uteklo jako voda a co se povedlo, musí hodnotit lidé, kteří se kolem fotbalu pohybují. Určitě mě mrzí, že lidé na hřištích mají spoustu kritických připomínek, ale nikdo nedokáže přijít a říct jak to dělat líp a nebo sám pomoc v některé komisi.

Hodláte kandidovat i v dalším volebním období na funkci předsedy? Nerad utíkám od nedokončené práce a v současné době zvažuji obě varianty. Doufám, že zvolím pro fotbal tu nejlepší. Vždycky jsem měl fotbal rád, takže necháme se v příštím roce překvapit.

Autor: František Hlas

10.11.2011
SDÍLEJ:
ODBORNÝ ZÁSAH  na jednom z památných stromů v Chráněné krajinné oblasti Český les.
6

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Chodová Planá – Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný.

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Tachovsko – Devět odehraných kol má za sebou fotbalový okresní přebor druhé třídy. Víkendový program nepřinesl žádná velká překvapení, dosud vedoucí Lom si doma poradil s Konstantinovými Lázněmi, vyhrál také Chodský Újezd, který zdolal béčko Stříbra.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení