VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V. Přibyl: Kluby nebudou tratit

Tachov -Rozhovor: Předseda Okresního fotbalové svazu Tachov hovořil nejen o financování sportu

10.3.2011
SDÍLEJ:

Václav PřibylFoto: DENÍK/František Hlas

O víkendu začíná jarní část krajských fotbalových soutěží, o čtrnáct dní později zahájí fotbalisté jaro v okresních soutěžích. Kromě sportovní stránky se mluví hodně nahlas také o financování fotbalu a sportu vůbec. Jaká je situace na Tachovsku si Deník povídal s mužem nejpovolanějším a to předsedou Okresního fotbalového svazu Tachov Václavem Přibylem.

Hned v úvodu jasná otázka a prosím jasnou odpověď. Má fotbalový svaz dostatek finančních prostředků na zajištění soutěží? Chtěl bych všechny funkcionáře a všechny, co se kolem fotbalu na Tachovsku točí, že rok 2011 máme pokrytý a kluby s mládežnickou základnou nebudou tratit. To jen na úvod jasnou odpověď, ovšem vyskakovat si nemůžeme. Před námi je hodně práce, abychom oddílům zajistili třeba patřičný servis.

Můžete být více konkrétní? Jak je známo, Československý svaz tělesné výchovy se dostal i kvůli Sazce do problému a v současné době ruší místa tajemníků a sportovních referentů v okresech. Konkrétně u nás na Tachovsku dělal servis pro fotbalový svaz tajemník Sportovního sdružení Tachovska Milan Kohút. Je teď na nás, abychom našli nějaké řešení a v rámci svých finančních prostředků zajistili klubům servis a řízení soutěží. Je to vůbec za dané situace reálné? Určitě. Vedení Českomoravského fotbalového svazu zašle na provoz přes kraje na naše konto 380 tisíc korun a tato suma by měla pokrýt veškeré náklady na zajištění fungování okresního svazu. My máme v současné době na našem účtu 370 tisíc korun a proto mohu s klidným svědomím konstatovat, že závazky vůči klubům splníme.

Proslýchá se, že ČMFS chystá nějaká opatření, která nejsou moc populární, jako je například zavedení členských příspěvků. Co je na tom pravdy? Vedení svazu samozřejmě připravuje nějaká opatření, ale je to v současné době ve stadiu jednání a příprav. Vše zásadní by se mělo rozhodnout na valné hromadě 26. června, kde by měly být schváleny nové stanovy. V nich se například uvažuje o tom, že valné hromady v okrese by měly být ve stejný termín, stejně tak krajské. Vše také směřuje k tomu aby okresy měly právní subjektivitu. O členských příspěvcích se hovoří, děti by měly předběžně platit sto a dospělí 200 korun ročně. Pokud by byl tento návrh předložen, tak náš okresní svaz bude hlasovat pro jen v případě, že vybrané prostředky zůstanou v okresním svazu.

Co by pro okresní svazy znamenala samostatná právní subjektivita? V současné době nejsme například schopni sami uzavírat s případnými partnery či sponzory řádné smlouvy. Zejjména jde o financování a spolupráci při pořádání různých akcí. Ze svazu bychom dostali prostředky na mládež, ale na provoz bychom si je museli sehnat sami. To jen stručně některé věci. V současné době se musíme obracet na kraj či Prahu…

… Opět musím připomenout slova při mém zvolení. Vše spěje k samostatnosti okresů a veškerá zodpovědnost bude ležet na nich a potažmo na klubech. Je stále aktuálnější mé tvrzení, že v okrese bude fotbal takový, jaký ho budou chtít oddíly.

Když se vrátím k financování, takže šetření je v příštích letech na místě? Za mého působení na svazu si stojím za tím, že jsme finančními prostředky rozhodně neplýtvali a chceme v tom pokračovat. Jakákoliv žádost od klubů na dotace bude ale posuzována ještě za přísnějších kritériích. Z prostředky musíme nadále šetřit a dohlídnout na to, aby každá koruna, která půjde z naší kasy, byla co nejlépe využita.

V okresu se větší polovina mužstev připojila k projektu „Kopeme za fotbal s Gambrinusem“. Jak tuto akci hodnotíte? Právě minulý týden jsem měl schůzku se zástupci projektu Tomášem Macalíkem a Jiřím Nikodýmem, na které jsme řešili některé organizační záležitosti. Pro kluby z toho vyplývá jediná povinnost a to je nosit dresy, které dostaly zdarma, v mistrovských zápasech. Pro oddíly je to vítaná materiální pomoc a jsou pro ně „vypsány“ zajímavé soutěže. Například vítěz jedné z nich bude mít příležitost nastoupit proti mužstvu Gambrinus ligy. Blíží se zahájení fotbalového jara.

Svaz řídí všechny okresní soutěže. Je připravený? Komise se samozřejmě ještě před soutěžemi sejdou, ale mohu říct, že jsme připraveni. Věřím, že nám bude přát počasí a jaro proběhne bez velkých zádrhelů. Budu rád, když komise budou pracovat alespoň tak jako na podzim a také jim přeji co nejméně nepříjemných kauz, nejlépe žádné. Všem bafuňářům a hráčům pevné nervy, zdraví a hodně sportovních úspěchů. Rozhodčím také pevné nervy a celkově klidné jaro.

Autor: František Hlas

10.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení