Jedenáctý ročník mezinárodního turnaje rozhodčích v sálové kopané O putovní pohár města Tachova je za dveřmi. V sobotu se na palubovce sportovní haly v Tachově utká osm výběrů fotbalových arbitrů. Punc mezinárodního klání zajišťují družstva Slovenska a Německa. Do Tachova dále zavítají výběry Středočeského, Karlovarského a Plzeňského kraje. Dále se představí celky Moravy a Řídící komise v Čechách. Každým rokem bývá „tahákem“ turnaje výběr Gambrinus ligy sestavený z rozhodčích první a druhé ligy. V předchozím ročníku skončil druhý a v nadcházejícím roce chce atakovat nejvyšší příšku. O tom, kdo bude družstvo reprezentovat a jak probíhala příprava si Deník povídal s jeho vedoucím výběru Miroslav Svobodou, který je ligovým delegátem a člen komise rozhodčích FAČR.

Jaká byla příprava mužstva na sobotní turnaj?

Žádnou zvláštní přípravu jsme vybraným rozhodčím do mužstva Gambrinus ligy neordinovali. Není to potřebné, protože všichni, pokud berou své rozhodcovské poslání vážně, se musí připravovat po fyzické stránce průběžně. Takže z fyzičky obavy nemáme. Samozřejmě problémem bude sehranost, protože se v mužstvu objeví nové tváře. Jak nám ale ukázaly předcházející ročníky, vždy jsme se s tím nějak vypořádali. To je pravda, v posledních ročnících vždy končilo na bedně, ale vítězství v turnaji vám zatím uniká. Chcete to v nadcházejícím ročníku změnit? Je to tak. Předloni jsem byli třetí, v loňském ročníku už druzí, no a v sobotu…

Chcete říct, že míříte na stupeň nejvyšší?

Tak samozřejmě by to, řečeno matematicky, měla být po trojce a dvojce jednička. Ovšem všechna mužstva mají stejný cíl, proto to bude hodně těžké. My se v nadsázce řídíme heslem, že „Není důležité zúčastnit se, ale zvítězit“. To už si říkáme několik ročníků a každý rok se snažíme heslo naplnit. Podaří se to tedy v sobotu? Pevně v to doufáme, ale žádnou tragédii z případného neúspěchu nebudeme dělat. Když to nevyjde ani tentokrát, tak náš motiv měnit nebudeme a pokusíme se o jeho splnění příště. Pak máme připravené jiné motto, tedy že „Není důležité zvítězit, ale obhájit“. Ale teď vážně. Samozřejmě bychom chtěli zvítězit, ovšem přednější pro nás je, aby všichni rozhodčí dohráli turnaj ve zdraví.

Dá se říct, že turnaj je také jakousi součástí jejich fyzické přípravy před nadcházející jarní částí soutěží?

Přesně tak. Na nejvyšší úrovni to tak musíme brát. Všichni rozhodčí jsou v pravidelném tréninku a přestože půjde v turnaji tzv. o body, budeme je nabádat, aby hráli s co největší opatrností. Žádný z nich se nebude chtít zranit a přijít tak o část sezóny. Doznalo mužstvo oproti předcházejímu ročníku nějakých změn? Řekl bych, že výrazných. Objeví se v něm například nováčkové Ondřej Lerch a Jaroslav Bílek. Domluvili jsme se také s Moraváky, že dají dohromady mužstvo, které bude rovněž složené převážně z ligových rozhodčích. Takže například Miroslav Zelinka, Ladislav Gallo, Ivo Chytil, Radek Kocián a jiní, kteří reprezentovali Gambrinus ligu, se objeví v dresu Moravy.

Koho bychom tak v mužstvu Gambrinus ligy měli vidět?

Především to bude náš v současnosti mezinárodně nejúspěšnější rozhodčí Pavel Královec, který byl nominován i na nadcházející mistrovství Evropy. V mužstvu budou další ligoví arbitři, bývalí i současní mezinárodní rozhodčí a asistenti Jan Jílek, Jiří Adam, Pavel Franěk, Karel Hrubeš, Tomáš Kocourek, Luděk Lhoták, Miroslav Zlámal, Michal Paták a pochopitelně i Tachovák Petr Ardeleanu a další.

Zdá se, že do Tachova zamíří skutečně silná ekipa ligových rozhodčích?

Je to tak. V tachovské hale se to bude opravdu hemžit známými jmény a to je dobře i pro propagaci rozhodcovství. Vidět na vlastní oči naše ligové či mezinárodní rozhodčí a mít možnost si s nimi popovídat se nenaskytne každý den. Navíc se turnaje zúčastní i výběr ligových a mezinárodních rozhodčích ze Slovenska a výběr rozhodčích Bavorského kraje z Německa. Mezi diváky by se měli objevit i členové nově sestavené komise rozhodčích FAČR, kterou vede Dagmar Damková, představitelé Řídící komise fotbalu v Čechách a někteří další významní hosté. Bude to hodně zajímavý turnaj.