Návrh předsedy krajského fotbalového svazu ve Zlíně Vlastimila Hrubčíka na navýšení odměn rozhodčích na všech úrovních už vyvolává rozporuplné ohlasy. Pravděpodobně se nemohu mýlit, když řeknu, že proti navýšení odměn nebudou rozhodčí. Na druhé straně barikády ale stojí oddíly, z jejichž kapsy by finanční prostředky šly.

Navrhovatel uvedl několik důvodů, proč by měli rozhodčí dostávat větší paušál. Za prvé stávající odměny byly schváleny naposledy před deseti lety. To bych neviděl jako důvod jejich navýšení, i když má na zřeteli zvýšené náklady arbitrů při provozování této činnosti. Odměny prý zejména v okresních soutěží neodpovídají současné realitě. S porovnáním s rozhodčími v jiných sportech možná, ale nejsem si jistý, jestli tento hodně obecný důvod a mě nic neříkající argument může přesvědčit kompetentní lidi.

Navrhovatel si dále od navýšení odměn slibuje přivést do hnutí více mladých arbitrů. Tento bod bych si dovolil hodnotit jako scestný. Možná, že by přivedl „několik mladých“, ale právě je ještě sto korun rozdílu nepřesvědčí, aby podstoupili „peklo“, které je na hřišti mnohdy čeká. A pokud by se někdo nechal zlákat na odměnu 400 až 450 respektive 300 korun, bylo by asi pro příslušnou komisi velkým štěstím, kdyby to byl člověk, který by měl o tuto funkci opravdový zájem. V opačném případě půjde o „dobrodruha“, jenž by se přihlásil jen s vidinou (podle něho) rychlého a pohodlného „výdělku“. Z takových to ještě žádný kvalitní rozhodčí nevzešel. Tudy myslím cesta nevede. Že finanční zátěž pro kluby nebude nijak dramatická, tak to bych si tvrdit netroufal, ale ať posoudí oddíly.

Přesto, že jsem argumenty navrhovatele téměř vyvrátil, jsem určitě pro vyšší odměny rozhodčím. Od nich ale, jistě nejen já, očekávám za jakoukoliv odměnu zodpovědný přístup ke každému utkání, kvalitní výkon a jejich vystupování by mělo vždy být jako „reprezentantů“ svazu na odpovídající úrovni.