Kokašičtí dobrovolní hasiči letos olsavili 103. výročí od založení SDH Kokašice. „Rád bych, aby tady v Kokašicích zůstali dobrovolní hasiči zachováni už jen kvůli dlouhé tradici, která sahá dále než sto let. Jenže dnešní mladí nemají o vstup do sboru zájem, je to pro ně velká zodpovědnost a spousta času, který by hasičské činnosti museli věnovat,“ řekl deníku velitel jednotky Václav Hodonický. „Pravdou ale je, že kdykoliv SDH v obci například čistí výpusť z rybníka, rádi nám pomohou i nehasiči. Do sboru ale vstoupit nechtějí,“ dodal Hodonický.

„Ono je pro některé lidi lepší sedět doma u počítače, než se dát k hasičům. Obvzlášť, když se dozví, že musí vstát na brigádu v osm hodin ráno,“ sdělil nám Miroslav Tyll, strojník SDH Kokašice. „Dříve to tady fungovalo tak, že kdo chtěl patřit do místního rybářského kroužku, musel se nejdříve angažovat u dobrovolných hasičů, ale dnes již tato podmínka povinná není,“ dodal velitel.

Hasiči v Kokašicích mají k dispozici tři hasičské stříkačky. První, nejstarší, nese značku DKW a byla vyrobena v roce 1928. Druhá stříkačka je PS8 z roku 1961 a nejmodernější stříkačka sboru PS12 je datována do roku 1971.

„Kokašičtí hasiči se pravidelně zúčastňují hasičských soutěží. V letošním roce soutěžili šestkrát. „Nejlepšího výsledku jsme dosáhli na soutěži v obci Cebiv, kde jsme se umístili na třetí pozici,“ řekl nám strojník Miroslav Tyll.

„Mimo soutěží samozřejmě obstaráváme také různé záležitosti v obci. Tradičně připravujeme i stavíme v obci májku. Letos jsme zabezpečovali Velkou cenu Konstantivých Lázní, což je závod na kolech, jehož trať vede i přes obec Kokašice. Na bezpečnost jsme dohlíželi také na Slavnostech jablek na hradě Krasíkově a večer na Koňském bále,“ sdělil nám Hodonický.

„Náš sbor celkem často zasahuje i u požárů. Pomáhali jsme hasit stohy, pole i obytný dům. U požárů jsme obstarávali čerpací stanici,“ sdělil nám velitel.

„Trochu mě ale mrzí, že se o požáru v našem katastru dozvídáme většinou až tím, že slyšíme houkačky přijíždějících profesionálních hasičů. Způsob ohlašování požárů má mnoho mezičlánků a nám, místním dobrovolníkům, se telefonuje až v poslední řadě. V okamžiku, kdy nám centrála požár hlásí, už nám pod okny houkají cizí hasiči. Samozřejmě uznávám, že jsme jen dobrovolníci, nic proti profesionálům, ale jsme přímo v místě a jsme schopni dojet k požáru a zasáhnout včas. Pravidelně cvičíme, udržujeme stroje a výstroj a potom se o požáru dozvíme jako poslední,“ stěžuje si Hodonický.

Kozlův hasičský počin

„Nemohu se vyjadřovat o činnostech Kokašického sboru v minulosti, protože jsem velitelem dobrovolníků v Kokašicích až od roku 1993, ale v období mé působnosti jsme pomáhali profesionálním hasičům u několika požárů v blízkém okolí. Většinou jsme zřizovali a zabezpečovali čerpací stanici, kde se čerpala voda k uhašení požárů. Také máme trvale na starost údržbu a obsekávání vodních zdrojů v obci včetně přístupových cest“ informoval Deník velitel SDH Kokašice Václav Hodonický.