VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: Novodobá historie sboru se začala psát hned po válce

Třískolupy - Pokračujeme v seriálu Lidé svatého Floriána. Tentokrát se věnujeme historii Sboru dobrovolných hasičů v Třískolupech.

9.9.2009
SDÍLEJ:

Požár granulárny.Foto: DENÍK/Miloš Němec

Jeho vznik se traduje k poválečným letem. „Bylo to v době, kdy začalo osídlování Třískolup a přicházeli sem lidé z vnitrozemí. S tím vlastně vznikla potřeba založit hasičský spolek, který by chránil majetek všech,“ vzpomíná pamětník založení sboru a jeho pozdější dlouholetý člen, 77letý František Dvořák.

Když třískolupský sbor zahájil činnost, měl k dispozici pouze německou čtyřkolovou benzínovou stříkačku. Zbrojnice už tehdy také stála. „Hned vedle byla sušárna na hadice, tu jsme ale později zbourali,“ uvedl Dvořák.

V době svého vzniku měl sbor přes dvacet členů. „Kdy byl tenkrát jenom trochu schopný, byl u hasičů. Tenkrát ještě šlo o to, aby byl jeden druhému schopný pomoci. To už se v dnešní době moc nenosí,“ poukazuje František Dvořák na současný malý zájem o členství v hasičkých sborech.

Také Třískolupy postihl v polovině minulého století obrovský požár. „Hořet začalo ve mlýně a oheň se rychle rozšířil po polovičce vsi. Ta tehdy lehla popelem. Bylo to hlavně kvůli tomu, že byl nedostatek vody. Během půlhodiny totiž byla voda z návesního rybníku odčerpána,“ zavzpomínal František Dvořák.

S dobou přišla obnova zásahového parku. „Od vojáků jsme dostali Tatru 805, později z Boru pragovku. Pak závěsnou skříň, která je tu do dneška,“ podotkl pamětník.

V moderní historii mají zdejší obyvatelé v paměti požár v blízké granulárně, který založil jeden z místních občanů.

Zásahová jednotka má devět členů.

Kozlův hasičský počin

První velký zásah měli třískolupští hasiči v roce 1947. „Jednalo se o obrovský požár Nové Vsi. Tehdy tam shořelo 115 obytných čísel. Říkalo se, že vznikl od nějakého sentinelu, ale zapáleno bylo úmyslně. A to německými vystěhovalci,“ řekl Deníku pamětník. „V poválečném období vlastně v okolí hořelo pořád. Jenom v Dubci osmkrát. Pamatuji se, že jsme každý večer stáli na kopci a pozorovali, odkud půjde kouř. Tehdy jsme žádný výcvik nepotřebovali, tak dobře jsme z těch spousty zásahů byli vycvičení. Funkce u zásahu se rozdělovali během jízdy,“ dodal.

Autor: Miloš Němec

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení