První písemná zmínka o Sboru dobrovolných hasičů v Třemešném byla nalezena v archivu obecního úřadu. „Jedná se o pokladní knihu z roku 1957. V té je mimo jiné uvedeno i jméno Jiřího Meindla, jenž je dnes jediným žijícím pamětníkem z této doby. Pan Meindl je taková chodící kronika nejen našich hasičů, ale také sportovců oddílu Jiskra Třemešné,“ řekla nám jednatelka SDH Miluše Turková.

Sbor od svého založení prošel několika etapami. „Činnost našich hasičů byla od založení sboru jako na houpačce. Střídala se léta hojnosti s léty strádání. Vždy záleželo na vedoucích osobnostech v čele sboru a na jejich cílevědomosti a aktivitě,“ vysvětlila nám Turková.

V současné době má sbor dvacet členů, kteří hradí roční členské poplatky. „V zásahové jednotce máme deset hasičů. Velitelem jednotky je Arpád Simon. Arpád je velmi zodpovědný a pravidelně kontroluje strojní vybavení. Technika musí být neustále připravena na okamžitý výjezd k zásahu,“ sdělila nám jednatelka. V posledních letech se SDH Třemešné pravidelně zúčastňuje okresních soutěží v hasičském sportu. „Letos jsme pořádali soutěž také u nás,“ dodala jednatelka Turková.

Hasiči v Třemešné pomáhají v obci kde se dá. „Dvakrát ročně, vždy v květnu a v listopadu, nám v obci hasiči zajišťují svoz a sběr železného šrotu. Také připravují a organizačně zajišťují soutěže pro děti při oslavách Mezinárodního dne dětí. Pomoc hasičů při úklidu obce je také běžnou záležitostí,“ oznámil nám starosta obce Třemešné František Borský.

Hasiči částečně zajišťují také společenské a kulturní vyžití v obci. „Tradičně v Třemešném organizujeme pouťovou taneční zábavu, která je zcela v naší režii. Pouť tady slavíme vždy první víkend v srpnu. Letos vyšla zábava přesně na prvního srpna,“ upřesnila jednatelka SDH Třemešné Miluše Turková.

Kozlův hasičský počin

Při požáru zemědělského stavení v nedalekém Pavlíkově v roce 2008 byli hasiči Sboru dobrovolných hasičů z Třemešného na místě jako první. Požár uhasili dříve, než k němu dorazilo dalších devět hasičských jednotek. „Stodola stojí dodnes a při požáru utrpěla díky včasnému zásahu minimální škody,“ řekla nám Miluše Turková.