Přestože utkání přenášela televize, v hale sledovalo urputnou bitvu přes sedm tisíc diváků. A jak se první domácí porážka plzeňských indiánů zrodila?

Modrobílí začali náporem, už v první minutě měli výhodu přesilovky, ale do brejku jim prchl hostující Koukal. Domácí kapitán Straka si podle rozhodčího pomohl háčkem a tenhle moment předznamenal celý zápas.

Oba soupeři vycházeli z důrazné obrany. Plzeň totiž předtím na vlastním ledě ještě nic neztratila a Východočeši naposledy rozstříleli Litvínov. Respekt byl ale o poznání větší na straně domácích.

„Nebyla to naše hra, nebyli jsme to my,“ zlobil se po utkání plzeňský trenér Marian Jelínek.

K ohrožení pardubické brankářské legendy se totiž jeho tým dostával většinou jen v početních výhodách. V první třetině jich Plzeňští hráli pět. Tu třetí výborně, jenže Vlasák ani Bomersback na Haška ještě nevyzráli. Vyšla čtvrtá. To si obránce Modrý u útočné modré narazil s Vlasákem a vymetl růžek nad ramenem gólmana – 1:0.

„Nechali jsem se příliš vylučovat a bylo štěstí, že z toho rezultoval jen jeden gól Plzně,“ připustil pardubický trenér Václav Sýkora.

V druhé třetině Pardubičtí ještě přidali, ale nulu na kontě stále více zaměstnanému Pöpperlemu sebrali hodně kuriózně. V 37. minutě vypálil Kočí od modré, puk se odrazil od hole jednoho z Plzeňanů a obloučkem zaplachtil za záda dezorientovaného gólmana.

Hned v úvodu třetí části mohli hosté skórovat i podruhé. Pöpperle v oslabení vyrazil puk před sebe, Špirko ho usměrňoval zpět, už chtěl slavit, ale dorážku zastavila tyč. A dvakrát byl za hrdinu sám plzeňský brankář.

V obou případech hráli domácí přesilovku, tlačili se za gólem, ale nechali soupeře ujet. Jejich stíhačku sudí ocenil trestným střílením, jenže ani kanonýr Sýkora ani potom Špirko v závěru normální doby jistého Pöpperleho nepřekonali.

V Plzni se tak poprvé v sezoně prodlužovalo, nastavení nerozhodlo a ke slovu přišly penalty. Na Haškovi ztroskotali Vlasák, Straka i Scofield. Nedal ani Sýkora, Pivko trefil tyč, ale Zohorna zakončil pod horní tyč.

Plzeň – Pardubice 1:2 sn

Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 – 0:0. Branky a nahrávky: 14. Modrý (Vlasák) – 37. Kočí (Čáslava, Somík), rozh. nájezd: Zohorna. Rozhodčí: Hodek, Jebavý – Bejček, Lhotský. Vyloučení: 10:15, navíc Vampola (Plz.) 10 min. os. trest. Využití: 1:0. Diváků: 7345.

Muž zápasu: Hašek

Plzeň: Pöpperle – Jeřábek, Modrý, Benák, Hanzlík, Benda, O´Brien, Dresler, Mezei – Vampola, Straka, Vlasák – Bomersback, Kracík, Scofield – Hvila, Tvrdík, Matějovský – Dvořák, M. Heřman, Adamský. Trenér: Jelínek.

Pardubice: Hašek – Kočí, Čáslava, Richter, Kolář, Nakládal, Havíř, Šeda – Tetkovský, Špirko, Somík – Sýkora, Divíšek, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Klejna, Semorád, Rákos. Trenér: V. Sýkora.