Indiáni vstoupili do zápasu na horké zlínské půdě s tradiční změnou v brankovišti. Zkušeného běloruského gólmana Milčakova, který odchytal poslední domácí duel proti Pardubicím, nahradil talentovaný Dominik Frodl. V elitní formaci pak vedle kapitána Milana Gulaše a Václava Nedorosta dostal příležitost Matyáš Kantner. V sestavě Západočechů naopak pro nemoc chyběl David Stach.

Úvodní třetina se nesla ve znamení střeleckých příležitostí na obou stranách. Plzeň měla sice méně pokusů na branku, její šance ale byly nebezpečnější. Skóre se poprvé měnilo až ve 12. minutě. Úvodní branku zajímavého souboje měl na svědomí plzeňský útočník Miroslav Preisinger, jenž po přečíslení dva na jednoho prostrčil puk famózní kličkou mezi betony domácího gólmana Sedláčka. Jenže za čtyři minuty bylo vyrovnáno. Po dorážce z blízkosti prostřelil brankáře Frodla zlínský Jakub Herman. Přesně za šedesát vteřin udeřili domácí hokejisté podruhé. Po nepovedené střele Fořta si nešťastně srazil kotouč do vlastní sítě obránce Petr Čerešňák.

Ve druhé periodě byl k vidění stále svižný hokej. Branky ale stříleli pouze hráči Plzně. V polovině zápasu nejprve vyrovnal stav Roman Vráblík a vteřinu před koncem druhé sirény otočil výsledek duelu plzeňský fantom Milan Gulaš, který propálil Sedláčka povedenou ránou nad beton.

Jak Škodovka skončila druhou třetinu, začala tu třetí. Aktivní Milan Gulaš vybojoval puk u mantinelu a krásnou přihrávkou naservíroval gólovou šanci Václavu Nedorostovi. Ten se pak osamocený před zlínským gólmanem prosadil pohotovým bekhendovým zakončením. Domácí hráči poté zapnuli své motory na vyšší obrátky a vytvořili si mírný tlak. Po faulu Jaroslava Kracíka a Petra Kodýtka měli možnost přesilové hry pět proti třem.

Osmačtyřicet sekund dlouhou dvojnásobnou početní výhodu sice nevyužili, ale tři vteřiny po vypršení trestu forvarda Jaroslava Kracíka přeci jen udeřili. Dobrou práci odvedl na levém kruhu Freibergs, naznačil střelu a šikovnou přihrávkou posunul kotouč mezi kruhy spoluhráči Tomáši Fořtovi. Člen první zlínské formace neváhal a z první poslal puk pod břevno plzeňské svatyně. Dominik Frodl byl bez šance.

Domácí se hnali za kýženým vyrovnáním, kterým byl potěšili více než tři tisíce diváků. Závěr si však zkomplikovali dvěma zbytečnými vyloučeními, které Indiáni dokázali nakonec také potrestat. V posledních vteřinách se totiž prosadil do prázdné branky a při přesilovce nejlepší hráč zápasu Milan Gulaš.

Příští utkání hraje Škoda Plzeň již v neděli na domácím ledě. Soupeřem budou bruslaři z Mladé Boleslavi. Atraktivní domácí střetnutí se středočeským celkem začíná v Home Monitoring Aréně v tradičním čase (17.30 hodin).

HLASY PO UTKÁNÍ

Ladislav Čihák (Plzeň - trenér): „Z našeho pohledu utkání mělo několik fází. Začali jsme dobře, dali jsme branku. Kolem desáté minuty jsme ale přestali hrát, udělali jsme dvě chyby a pustili domácí hráče do vedení. O přestávce jsme si řekli, co je třeba změnit a hráči to pochopili. Další fáze byla, když jsme vyrovnali na 2:2 a poté šli do vedení na 3:2 - prý v poslední desetině vteřiny. Z našeho pohledu byl gól na 3:2 nejdůležitější, byla to psychická úleva do závěrečné fáze zápasu. Když vedete, máte totiž sebevědomí. Míra Preisinger nás pak ve třetí třetině na brankovišti zachránil před dalším inkasovaným gólem. Dokázali jsme zápas zvládnout, přestože jsme udělali hodně chyb. Věděli jsme, že Zlín bude tlačit a šlapat. Nebylo to nic jednoduchého. Jsme moc rádi za tři body."

Martin Hamrlík (Zlín - asistent trenéra): „Začali jsme dobře, nesrazil nás ani gól v první třetině a otočili jsme výsledek. První třetinu jsme zvládli větší bojovností a snahou. Plzeň ale od druhé třetiny zlepšila pohyb. Největší chyba byla inkasovat gól v patnácté vteřině třetí části hry. Vyhecujete se na závěr, a pak borci udělají dvě hrubky za sebou. Za stavu 2:4 jsme pak šli už hodně výkonnostně dolů. Bylo strašně těžké to dotáhnout. Škoda. Celkově jsme hráli ale dobře, máme však nula bodů. Musíme dál pokračovat a věřit, že to zlomíme. Byla by škoda teď házet flintu do žita."

PSG Berani Zlín - HC Škoda Plzeň 3:5

Třetiny: 2:1, 0:2, 1:2. Branky a nahrávky: 17. Herman (Žižka), 18. Fořt (Kulda), 50. Fořt (Freibergs, Herman) – 12. Preisinger (Kratěna), 28. Vráblík (Kodýtek, Eberle), 40. Gulaš, 41. Nedorost (Gulaš, Kracík), 60. Gulaš (Kaňák).

Rozhodčí: Sýkora, Šír – Hlavatý, Polák. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Střely na branku: 32:33. Diváci: 3181.

PSG Berani Zlín: J. Sedláček – Freibergs, Ferenc, Žižka, Nosek, Řezníček, Valenta, Gazda – Kubiš, Fořt, Kulda – Šlahař, Herman, J. Ondráček – Poletín, Fryšara, Karafiát – Werbik, P. Sedláček, Popelka. Trenéři: Robert Svoboda a Martin Hamrlík.

HC Škoda Plzeň: Frodl – J. Kindl, Jones, Allen, L. Kaňák, Pulpán, Čerešňák, Vráblík – Kantner, Nedorost, Gulaš – Kratěna, Preisinger, Indrák – D. Kindl, Kracík, Němec – Straka, Kodýtek, Eberle. Trenéři: Ladislav Čihák, Jiří Hanzlík a Jaroslav Špaček.