Výstava byla zahájena vernisáží, na které se kromě výtvarných umělců představila také stříbrská metalová kapela Coward.

„Z Boru byl ráno vypraven beznadějně obsazený autobus, který dorazil na místo ve čtvrt na jedenáct. Město Bor reprezentoval starosta s radními a samozřejmě borští výtvarníci. Ve Freisingu jsme byli vřele přivítáni radními, starostou a tamními výtvarníky,” popsal Deníku zájezd na vernisáž muzikant a člen borského klubu výtvarníků Martin Rybecký.

Pro hosty z Tachovska připravilo bavorské město nejen přivítání s pohoštěním, ale také prohlídku historické části a pamětihodností. V pět hodin odpoledne začala vernisáž proslovem obou starostů a předsedkyní obou uměleckých organizací.

Stříbrská metalová kapela, která letos oslaví dvacet let existence, měla na vernisáži čtyři vstupy. „Když jsme začali zvučit v prázdném sálu výstavní síně, přišla za námi předsedkyně tamního klubu, zdali by to šlo ztišit, že prý má strach, že lidi utečou. Tak jsem z toho měl sám hlavu, protože se dostanete na určitou zvukovou sílu, pod kterou již nemůžete jít. To jsou poměry k neozvučeným bicím, to prostě nejde. V pět hodin už byl sál plný a zvuk se choval samozřejmě úplně jinak. Nakonec to dopadlo nejlépe jak mohlo, lidi byli fantastičtí, ba někteří přímo dojatí. Vše pak završil bubenickým sólem Martin Rybecký junoir, který sklidil obrovský aplaus,” uvedl dále Rybecký s tím, že skupina Coward děkuje za příležitost, atmosféru, zážitky a dárky již výše uvedeným městům a organizacím.