Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky festivalu si mnozí hudebníci i diváci vytvořili vřelý vztah k Borsku

Bor – Necelé dva týdny zbývají do zahájení festivalu Hudební léto Borska. slavnostní zahajovací koncert se uskuteční v neděli 17. dubna od 17 hodin v borském chrámu sv. Mikuláše.

5.4.2011
SDÍLEJ:

O BLÍŽÍCÍM SE pátém ročníku festivalu Hudební léto Borska sdělil Deníku podrobnosti Petr Havlík.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Více nám o festivalu řekl Petr Havlík ze spolupořádajícího občanského sdružení Borská Loreta.

Jaké zážitky jste v letošním roce připravili pro návštěvníky tohoto hudebního cyklu?

Letošní ročník je jubilejní, pátý, a nabízí opět svým posluchačům zaručenou kvalitu a zajímavé prostředí. Každý z festivalových koncertů se koná v jednom z kostelů borské farnosti. Pro zahajovací koncert byly letos vybrány Janovy pašije Georga Friedricha Händela a termín koncertu zvolen záměrně na Květnou neděli 17. dubna, tedy přesně na ten den, kdy zaznívají pašije v kostelích a tedy v den, pro něž Händel své dílo napsal.

Kdo Janovy pašije přednese?

Po loňském nadmíru úspěšném uvedení Haydnova oratoria Stvoření se opět vrací do Boru pražský Kühnův smíšený sbor a orchestr Ensemble 18+ se sólisty a dirigentem Markem Vorlíčkem. Dirigent Vorlíček je stálým hostem festivalu a pod jeho taktovkou zde zazněla mnohá oratorní díla české i světové hudební literatury, třeba Händelův Mesiáš, dále Dvořák a Charpentier: Te Deum, Rachmaninov: Nešpory. Festival v uplynulých pěti letech hostil také Plzeňskou filharmonii a řadu komorních ansámblů, sólistů i instrumentalistů, z nichž mnozí našli ke zdejšímu kraji vřelý vztah a rádi opět přijímají pozvání pro další ročníky.

Vytvořil si festival za svou čtyřletou historii stálou posluchačskou základnu? Jak jsou vůbec koncerty navštěvovány?

Podobný vřelý vztah jako u hudebníků ke zdejšímu kraji se již rodí i mezi posluchači, jejichž počet přesáhl v loňském roce 600, což při vzniku festivalu zřejmě neočekávali ani ti největší optimisté. Největší zásluhu na tomto malém „zázraku borské kultury“ má místní vikář Mons. Vladimír Born, který koncept festivalu nejen vymyslel, ale každoročně ho přivádí znovu v život.

Asi se ale neobejde bez pomocníků…

Mocným pomocníkem mu je občanské sdružení Borská Loreta a za svůj si již festival vzaly i jednotlivé obce.

Na co se mohou návštěvníci a posluchači těšit v letošním programu?

Dramaturgicky vychází letošní ročník z ověřeného schématu – tedy jeden oratorní koncert, výše zmíněné Janovy pašije, jeden sborový koncert, a to 2. června ve Stráži sbor Fontána z Mariánských Lázní a dalších šest komorních koncertů. Tradičním místem festivalového koncertu je kostel sv. Jiří v Přimdě, kde se 5. května představí soubor Kudrnatá kapusta. Nenechte se zmást názvem souboru, který je složen z vynikajících hudebníků a jakákoli podobnost se zeleninou je čistě náhodná. Pravidelným a vítaným hostem festivalu je katedrální varhaník Miroslav Pšenička, který zahraje 19. května v kostele sv. Petra a Pavla ve Skviříně. I přes velkou vzdálenost ze švýcarského Baselu potvrdil svou účast soubor Consolazione, který vystoupí 16. června v Mlýnci. Jubilejní ročník přináší 30. června v Damnově i naprostou novinku – mužský vokální kvintet Hlasoplet, ansámbl vokálních profesionálů, který si připravil řadu spirituálů a bude jistě žánrovým odlehčením festivalu. Dalším z „ověřených“ hostů festivalu je klatovské Kollegium pro duchovní hudbu, které se letos představí posluchačům 14. července v Bernarticích.

A co je připraveno pro závěrečný koncert festivalu?

Závěrečný koncert patří souboru Musica da chiesa, 28. července ve Starém Sedle. V souboru se snoubí hudebnost obou protagonistů s velkým množstvím starých, dnes již zapomenutých hudebních nástrojů, které posluchačům poutavě a vtipně představují a tak je tento prázdninový koncert vlastně také vizí do budoucna, pozvánkou také pro děti – příští posluchače festivalu. Nelze si než přát, aby letošní jubilejní pátý ročník proběhl opět k plné spokojenosti svých posluchačů i pořadatelů. Mimo prvního koncertu, který začíná již v 17 hodin, všechny ostatní začínají v 18 hodin.

Autor: Jiří Kohout

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení