„Prohlídka vodojemu je novinkou, kterou do programu Dnů evropského dědictví v Tachově zařazujeme," potvrdil Deníku Pavel Voltr z Městského kulturního střediska. „Je to zřejmě největší zajímavost letošního ročníku a určitě stojí za návštěvu. Přístup bude z Větrné ulice," dodal Voltr s tím, že památka bude otevřena v sobotu 13. září od 10 do 17 hodin – stejně jako ostatní památkové objekty v rámci sobotního programu.

Vodojem bude veřejnosti přístupný historicky poprvé a o návštěvníky se budou starat odborníci z vodárenského podniku, kteří nejen seznámí s objektem, ale také s technickým zařízením, které je částečně původní a částečně modernizované. Příchozí se rovněž dozví, jakým způsobem a odkud proudí do zásobárny pitná voda.

Objekt byl vybudován ve dvacátých letech dvacátého století podle projektu z roku 1925. „Vnitřek je zajímavý nejen technickým vybavením, působivá je i výmalba, kde jsou například tachovské erby," doplnil pracovník infocentra.

Z novinek, které v Tachově ke Dnům evropského dědictví v letošním roce připravují, je otevření vodojemu prakticky vše. Na další novinky se mohou příznivci dne otevřených památek těšit v příštím roce, kdy by se veřejnosti mohla – rovněž poprvé – otevřít hrobka Windischgrätzů, která se nachází v kryptě pod kostelem sv. Václava. „V příštím roce bude také možnost prohlídky interiéru zámku, který se letos opravuje. Zpřístupněna bude pouze jeho část, a to křídlo se Základní uměleckou školou," uzavřel Deníku Voltr.