Hudební festival Dveře jízdárny dokořán se v letošním roce koná už desátou sezónu. Na začátku byla světecká jízdárna skutečným staveništěm. Ačkoli rekonstrukce není zdaleka dokončena, umělcům i posluchačům už poskytuje důstojnější prostředí.

Zahajovací koncert s Orchestrem Václava Hybše se už v jízdárně konal. Na co se mohou posluchači těšit příště?

Další koncert se uskuteční 1. července tradičně od 15 hodin. Účinkovat bude profesionální komorní soubor významné pražské rodiny Verner Collegium. Na programu je Don Quichote od Georga Philippa Telemanna.

Kolik se v rámci festivalu uskuteční celkem koncertů?

Je jich pět, ten závěrečný je naplánován na 2. září.

Připravili jste na jubilejní sezónu nějakou zajímavost nebo novinku?

Nosným programem festivalu zůstává i nadále hudba. Letošní ročník jsme ale obohatili i o divadlo a tanec. Například 24. srpna v jízdárně zahraje divadlo Aqualung Mistra Jana Husa. Součástí závěrečného koncertu bude ukázka flamenca. Při závěrečném koncertě se osvědčila spolupráce se zahrádkáři z Pernolce. Ti připravují do jízdárny výstavu živých květin.

Stalo se zvykem, že minimálně na jednom koncertě vystupovali zahraniční umělci. Na co se můžeme těšit v letošní sezóně?

Tentokrát to bude těleso z Velké Británie. Z Manchestru přijede Hallé Youth orchester.

Co považujete za tahák letošního ročníku?

Pomineme-li úvodní koncert, tak to zcela jistě bude koncert závěrečný 2. září. Přivítáme sólistku opery Moravského divadla v Olomouci Barboru Poláškovou a další účinkující ve zkrácené kostýmované verzi Bizetovy Carmen.

Jízdárna se stále ještě rekonstruuje. Nevadí to umělcům?

Žádné negativní reakce jsme nezaznamenali. Naopak – jsou nadšeni krásou jízdárny a její akustikou. Ten prostor je uchvacuje a nešetří slovy chvály.

Bude i letos vypravován pro posluchače autobus?

Ano, doprava pro návštěvníky je zajištěna. Autobus bude odjíždět ve 14.30 hodin z autobusového nádraží, o pět minut poté zastaví u parku. Po koncertě odveze posluchače zase zpátky. Cena jízdného je 10 korun.