VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vznikla první česká škola v Tachově

Za Rakouska – Uherska se o Tachově psalo, že je to německé město vČechách. Česká škola zde nebyla. Až po rozpadu Rakouska – Uherska a vzniku Československa vroce 1918 se státní orgány snažily českou školu vTachově otevřít. Jak to tehdy bylo, o tom vyprávěl český menšinový inspektor Antonín Follprecht

29.1.2008
SDÍLEJ:

První Česká škola.Foto: František Soukup

Nebylo to tehdy lehké

Nevlídné nádraží. Vúdolí německé město. Vpozadí hory, mezi nimiž vedou důležité spojovací cesty sněmeckou říší. Vokolí je mnoho českých jmen: Bor, Ostrov, Stráž, Jadruž, která připomínají české doby před německou kolonizací. Před nádražím stojí zástup občanů. Pravím svému průvodci: „To je hezké, že bude tak velká účast“. Sotva jsem to dořekl a sestoupil ze schůdků, uchopil mne někdo za krk a křičí. „Ja, das ist der Schulinspektor“, a počal mnou zuřivě cloumati. Hole se zdvihají ve vzduchu, sprosté nadávky jen prší. Vyprošťuje mne přikvapivší četnická pohotovost. Starosta města prohlašuje veliteli četníků, že neručí za klid ve městě, že otevření české školy znamená jisté krveprolití. Četnický strážmistr, stojící vedle mne, praví: „Je to špatné. Známe to. Ti lidé jsou již nepříčetní, neboť jsou zaslepeni zlobou:“ Tentokráte se tedy škola vTachově neotevřela. Zbývalo jedině rozumné východisko – vrátit se a vyčkat. Odjel jsem tedy zpět do Plzně. Listy české a německé vylíčily tuto událost. Německé listy pak samy přiznaly, že otevření školy za těchto podmínek znamenalo ohrožení mého života, jakož i života zúčastněných českých lidí.

Po krátkém čase jsem přijel do Tachova podruhé, abych připravil otevření školy. Samozřejmě, všechno mé jednání smístními činiteli se dělo za četnické asistence. I tentokráte starosta Tachova hrozil represáliemi a prohlásil, že česká škola nesmí být vTachově nikdy otevřena. Ale místodržitelský rada dr. Guschall mu odpověděl důrazně, že za moji bezpečnost ručí a že zákonu bude učiněno zadost, i kdyby měl povolat vojsko. A tak po půl roce, když byla učiněna všechna nutná opatření a poměry vTachově vyjasněny, byla škola za stísněné nálady a vobavách, jak bude dále, při zřejmé starosti a úzkosti českých lidí o existenci, dr. Lukavským a mnou vdubnu 1921 otevřena.

Své sídlo česká menšinová škola získala vbudově německé dřevařské odborné školy (dnes tam stojí „Lidový dům“) a vní měla jednu velkou místnost skabinetem. Učebna byla vzadní části budovy a byla velice vlhká. Prohnilá prkna na podlaze se místy bortila. Stavba vlastní školní budovy se stále odkládala, až rodiče dětí písemně prohlásili, že dají své děti zapsat do německé školy, nebude-li do jara 1926 započato se stavbou české školy. Tím byl úřední aparát uveden do pohybu, a pak už to jelo ráz na ráz. Výsledek byl, že firma Štercl a Šindýlek zPrahy na jaře 1927 začala školu stavět a dávná touha tachovských Čechů byla splněna .

Vpondělí 9. ledna 1928 bylo zahájeno pravidelné vyučování v nově postavené české škole vTachově (dnešní Revis). Tedy přesně před osmdesáti roky. Menšinový učitel Otakar Peroutka, který tehdy vtéto škole zahájil vyučování, budovu školy po jejím otevření velice zajímavě popsal.

Nová školní budova, která dostala popisné číslo 1094, byla jednopatrová. Vzápadní části přízemí měla dvě místnosti pro mateřskou školu, ve východní části byl naturální byt řídícího učitele. První patro zabíraly dvě slunné učebny obecné školy. Odtud byla pěkná vyhlídka dolů na město. Veliká místnost uprostřed mezi oběma učebnami sloužila za ředitelnu a sborovnu a i za kabinet. Na konci široké chodby byl ještě jeden, ale maličký kabinet. Tělocvična a dílna byly umístěny vsuterénu. Škoda jen, že měly studenou betonovou podlahu. Stavba byla projektována smyšlenkou na pozdější rozšíření směrem východním i západním, tedy jako střed dlouhé budovy. Proto je vstupní schodiště nepoměrně široké. Budova stála na návrší vysoko nad městem a její okolí bylo zdravé a tiché. Nejbližší dům, tak sto metrů na sever, byl tzv. gážistický dům, kde bydlelo asi deset důstojnických a rotmistrovských rodin. Na východ byly zadní trakty tehdejší tabákové továrny. Jižním směrem leželo školní hřiště svelkou zahradou (celý školní pozemek měřil hektar) a za ní na svahu ve vzdálenosti nějakých dvě stě metrů začínaly první domy tachovské periferie. Na západ se táhla široká pole a za nimi se černal les.

Ještě jedna zajímavost se dodnes dochovala z té doby, o které napsal pan učitel Peroutka.

Když se přiblížilo desáté výročí vzniku Československé republiky, sjednotil jsem tachovské české spolky ke společné akci. Dne 28. října 1928 jsme před průčelím české školy slavnostně zasadili deset jubilejních lip. Osm jich zasadily spolky: Místní odbor Národní jednoty pošumavské, odbočka Československé obce legionářské, Česká okresní péče o mládež, místní spolek Československého červeného kříže, odbočka svazu čs. Rotmistrů, Jednota železničních zaměstnanců, politická organizace národních socialistů a Česká záložna. Zbývající dvě lípy zasadily děti, jednu žáci mateřské školy, druhou žáci obecné školy. Všech deset lip vydrželo do dnešních dnů a vletních dnech vytvářejí pěknou alej.

Špatně, ale dopadl Husitský pomník, po kterém zůstaly vrohu školní zahrady jen vybetonované základy. Tento pomník byl postaven 7.8. 1927 na počest 500 výročí slavné bitvy husitů u Tachova. Zůstal tam skryt přes celou válku, ale v roce 1957 byl přestěhován do parčíku ve Václavské ulici. Ale ani tam dlouho nepobyl a nyní stojí jako neznámá slepená hromádka kamení u hradeb vzámecké ulici. Škoda.

I budova české školy měla zajímavý osud. Po deseti letech své existence, dne 13. září 1938 vypukla ve městě nacisty vyprovokovaná revolta a české rodiny opustily Tachov. Škola tak zůstala opuštěná. Během války byla proměněna na lazaret. Od září 1945 to byla opět česká škola a dle potřeby se její „náplň“ různě měnila. Od měšťanské, základní po mateřskou. Vletech 2005 a 6 proběhla za finanční pomoci Evropské unie velká rekonstrukce a v budově české školy vzniklo velice moderní regionální vzdělávací a informační středisko snázvem REVIS.

Již před osmdesáti lety naši čeští předkové vTachově počítali srozšířením české školy směrem na východ i západ. Možná by bylo dobré na jejich snahu navázat a vybudovat tam prostory pro „vysoké učení“, které vTachově chybí. Prostory kolem Revisu zatím jsou.

Když půjdete kolem tachovského gymnázia nahoru směrem k Revisu, tak přímo před sebou uvidíte vysokou mez. Pokuste se zapřemýšlet, jak tato mez mohla vzniknout. Já se domnívám, že nad touto mezí, mohlo být keltské nebo slovanské hradiště. Určitě by stálo za to, kdyby nějací odborníci vysvětlili, jak tato plošina, na které byla školní zahrada vznikla. Také by bylo dobré, tuto bývalou školní zahradu, která je nyní zpustlá, třeba přeměnit vnádherný park spěkným výhledem na Tachov.

František Soukup

29.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení