Pověstnou Tachovskou dýni převezmou příští týden Marie Poledňáková za film Jak se krotí krokodýli (ten se líbil tachovským divákům v roce 2006) a Tomáš Bařina za Bobule (ty vyhrály loni). Více nám o předávání Tachovských dýní řekla pracovnice kulturního střediska Alena Mautnerová.

Paní Mautnerová, o promítání aktuálního filmu Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh, při jehož projekci převezme režisérka ocenění, je prý velký zájem…

Ano, pro velký zájem promítáme tento film ještě ve středu 22. dubna v 17.15 hodin. K původně plánovaným projekcím v úterý od 18 hodin a ve středu od 19.30 hodin přibude ještě jedna.

Paní Poledňáková by měla převzít Tachovskou dýni v úterý. Jaký bude mít tento slavnostní večer program?

Před představením budou v prodeji knihy Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak se krotí krokodýli. Po předání ocenění a po projekci filmu Líbáš jako Bůh bude následovat beseda režisérky s diváky a autogramiáda jejích knih.

Tomáš Bařina by měl dýni za Bobule převzít ve čtvrtek 23. dubna. Tam bude večer vypadat podobně?

Ano, Bobule promítá kino Mže od 18 hodin, režisérovi bude předána Tachovská dýně a po projekci bude následovat beseda s diváky a autogramiáda. Cenu by měli převzít také zástupci produkce a distribuční firmy. Jen připomenu, že abonenti jarního předplatného mají na tento film vstup zdarma. Volnou vstupenku si mohou vyzvednout v infocentru.

V patnáctileté historii Tachovské dýně tak nepřevzali zatím ocenění režiséři posledních pěti vítězných filmů. Po Marii Poledňákové a Tomáši Bařinovi bude zbývat předat dýni Dušanu Kleinovi, Filipu Renčovi a Janu Svěrákovi. Připravujete předání ceny těmto tvůrcům?

Výhledově se počítá s předáním Tachovské dýně Dušanu Kleinovi za film Jak básníci neztrácejí naději. Ten vyhrál u tachovského publika za rok 2004. Předání Tachovské dýně panu Kleinovi je ale závislé na jeho pracovním vytížení.