Tachovský Mammatocumulus je historií mladá, ovšem zkušenostmi velmi zralá kapela. Založena byla před třemi lety zkušenými hudebními harcovníky, kteří mají za sebou účinkování v řadě různých hudebních těles. Živě jsme však Mammatocumulus příliš neslyšeli, nedávno absolvovali vystoupení na Letním parketu u bowlingu a v sobotu 11. července zahrají na festivalu Tachovské rockové léto.

„Zatím jsme toho příliš neodehráli, střídali se u nás bubeníci, ale teď se naše sestava ustálila,“ řekl nám jeden ze zakladatelů, Jaroslav Baloun. Profil kapely mohli v roce 2007 slyšet posluchači Rádia Egrensis v pořadu Rocktribune. „Naše hudba se ale od té doby trochu změnila, docela přitvrdila. Už hrajeme bez kláves, takže celkový zvuk je kytarovější,“ doplnil Baloun.

PŘEDSTAVUJEME KAPELY TACHOVSKA

Skupina zatím nahrála několik skladeb na demo. Zaposloucháte-li se do něj (skladby je možné si poslechnout také na www.mammatocumulus.com), poznáte vliv velkých rockových kapel sedmdesátých let. „Je to pochopitelné, v té době jsme vyrůstali a hudebně vyzrávali. Ale posloucháme i současnou muziku a zvukem se snažíme přiblížit právě současným trendům,“ vysvětluje Baloun.

Ten kapelu zakládal s klávesistou Jiřím Bartákem. Oba spolu hrávali v barech, sjezdili snad celou Evropu, kde získávali muzikantské zkušenosti. Hráli také v různých rockových kapelách. „Ale nejvíce se člověk naučí hrát v barech. To je totiž docela tvrdé řemeslo, protože musíte hrát každý den několik hodin. To nám hodně dalo,“ říká Baloun.

Proč založili Mammatocumulus vyplynulo z hudebního cítění. „Měli jsme kapelu Cobra, která hrála spíše revival, ale chtěli jsme udělat skupinu s vlastní tvorbou. Tak jsme se dali dohromady s dalšími muzikanty.“ Mammatocumulus spatřil světlo světa v roce 2006, nahrál demo, ale na pódiích se příliš neobjevoval, protože sestava nebyla ustálená. Jak Jarda Baloun vysvětlil, v kapele se postupně vystřídalo osm bubeníků. Ten současný je v týmu několik měsíců. „Dalším důvodem, proč tolik nehrajeme, je, že všichni mají rodiny. Jde nám tedy o to si občas zahrát, i když já bych rád nahrál regulérní CD a občas si zahrál na nějakém festivalu,“ vyjádřil se zakladatel kapely.

Mammatocumulus hraje v současné době ve složení: Jarda Baloun (kytara, zpěv), Standa Bízek (baskytara), Pavel Krása (kytara) a Zdeněk Štěpánek (bicí).

Mimochodem, název Mammatocumulus vznikl zcela náhodně. „Tímto slovem se označují kupovitá oblaka, která v době, kdy jsme přemýšleli o názvu byla zrovna na obloze. Nápad pojmenovat kapelu po nich, dostal klávesista,“ prozradil Jaroslav Baloun.