Kromě křtu první desky skupina v sobotu oficiálně změnila jméno na Skavare. O novém CD, o kapele, o plánech a nejen o tom hovořil Deník se zakládajícími členy kapely Mílou Oktábcem (MO) a Standou Radou (SR).

Album Těší mě vydáváte v únoru. Proč jste si vybrali zrovna tento termín?

MO: Vztahuje se to k narozeninám kapely. Vznikli jsme v únoru roku 2006 a vždycky v únoru děláme v Bezdružicích narozeninový koncert, kam si zveme spřátelené kapely. A letos jsme toho využili ke křtu našeho debutového alba,

Kolik vás vlastně ze zakládajících členů v současné devítičlenné kapele zbylo?

SR: Teď už jsme s Mílou sami dva, protože kapelu jsme zakládali spolu a ještě s mojí sestrou Evou, která ale už s námi nehraje. Ale na desce si jako host zazpívala ve třech písničkách.

Jako styl muziky jste si vybrali svižné a rytmické skáčko. Věděli jste, že je chcete hrát už když jste zakládali Skavare Flaschetu?

MO: Kvůli tomu vlastně kapela vznikla. Všichni jsme působili v Bezdružicích v mládežnickém dechovém orchestru Juvenka, hráli jsme na dechové nástroje a snili jsme o tom, že budeme mít kapelu. Pak jsme objevili skáčko a volba byla jasná.

Které místo vlastně považujete za domovskou scénu?

SR, MO: Dá se říct, že je to Bezdružicko a Konstantinolá­zeňsko. V Bezdružicích pořádáme vždy tuto narozeninovou akci, v Konstantinkách zase máme zkušebnu a zázemí.

Jaké byly začátky skupiny a jak vnímáte svoji situaci dnes, kdy už konečně máte vysněné album?

MO, SR: Tak začátky byly opravdu hodně těžké, pořádně se rozjíždíme až teď. Je to znát i na návštěvnosti koncertů. A určitě se to změní po vydání CD, alespoň v to doufáme. Lidé si nás dosud neměli kde poslechnout kromě živě na koncertech, teď si mohou koupit naši desku a pouštět si nás, když na to budou mít chuť a náladu.

Kolikrát do měsíce tak v současné době vystpujete? A kde většinou?

MO: Je to tak třikrát až čtyřikrát v průměru. V letní sezoně, kdy jsou festivaly, je to vícekrát, v zimě zas méně. Jinak se pohybujeme po celé republice, ale nejvíce v západních Čechách. Ale teď už máme naplánováno hodně koncertů, chceme hlavně hodně hrát, dokonce nás v létě čeká zájezd na Slovensko.

Jistě jste měli ve stylu ska nějaké hudební vzory…

MO, SR: Vzory jistě máme, některé zahraniční kapely, je jich hodně, a nejenom ve stylu ska. My kombinujeme více stylů, jsme ovlivněni i punkem, rockem a dechovkou, to všechno se odráží v naší tvorbě.

A kdo se pod takovou tvorbu může podepsat? Nebo vymýšlíte písničky kolektivně celá kapela?

MO: Tak většinu písniček napsal Standa se svojí sestrou, tedy hudbu i texty, občas přispěje někdo další.

SR: A celkové aranžmá dáváme dohromady společně.

Jaké písničky najdeme na desce? Jsou to spíše hity, nebo vyloženě novinky?

SR: Na albu je třináct písniček, některé starší, některé novější, ale všechny už hrajeme na koncertech.

MO: Všechno je původní tvorba, až na jednu cover verzi.

Byla práce na prvním albu náročná?

MO: Natáčení pro nás bylo náročné, protože jsme neměli žádné zkušenosti z natáčení v profesionálním studiu. Navíc jsme měli jeden měsíc pauzu, protože zvukař měl přírůstek v rodině.

A s výsledkem jste spokojeni?

SR: Jsme určitě spokojeni, myslím, že celkový zvuk desky se povedl.

Z čeho jste vydání alba financovali? Měli jste nějaké sponzory?

SR, MO: Určitě by to nešlo bez podpory sponzorů, za což jim děkujeme. Abychom si desku financovali sami, na to bychom nikdy neměli. Ale řekli jsme si, že už je načase desku natočit a vydat.

V den křtu debutového alba jste také změnili název ze Skavare Flascheta na Skavare. Proč?

MO, SR: Ono se Skavare líp pamatuje. Flascheta se pamatuje hůř, navíc každý to vyslovoval jinak i to jinak psal, kdežto Skavare je jednodušší a jasnější.

Co byste si jako kapela k narozeninám a vydání alba popřáli?

MO: Ať si lidi kupujou naši desku, ať ji poslouchají a chodí na koncerty. My se budeme snažit jim dělat radost.