Celý pietně pojatý večer začal nejdříve v urnovém háji, který se nachází nedaleko hlavního tachovského hřbitova. Jak je známo, tak právě toto místo bylo němým svědkem upálení přibližně 600 obětí z transportu z Buchenwaldu do Flossenbürgu. Díky tomu se háj pyšní smutným prvenstvím. Jedná se totiž o největší masový hrob, jaký se na území České republiky nachází.
Úctu všem obětem nacistického řádění přišlo vzdát mnoho lidí. Jmenovitě například starosta Tachova Jiří Struček, senátor Miroslav Nenutil, nebo zástupce ruské ambasády. Se svou květinovou pietou nechyběli ani zástupci policie, Městského kulturní střediska, či skauti z tachovského Tajfunu. Ti všichni po české hymně v podání Tachovského dětského sboru položili kytice a věnce na místo věčného odpočinku.


Další pietní obřad se nesl v méně komornějším duchu. Jedním z důvodu byl tradiční lampionový průvod, kterého se opět zúčastnily desítky lidí. Průvod startoval za tempa udávaného Dechovým orchestrem mladých a dvou skupin mažoretek. Cílem byl památník s trnovou korunou na vrchu.
Po zaznění hymny tentokrát od Dechového orchestru a několika proslovech byly položeny květiny i na druhý hrob. Na známém místě, které se vypíná nad okresním městem, leží přes 200 obětí pochodu smrti.
„Ač se jedná o strašlivé události, měly by být stále připomínány a vzpomínány, aby se na ně nezapomnělo a nehrozilo by jejich opakování," zaznělo z úst Jiřího Stručka.