Folková skupina Nezmaři byla založena počátkem roku 1978 Pavlem Zajícem, Zdeňkem Hejkrlíkem, Zdeňkem Svobodou a Lubošem Hrdličkou. Původně to byla scénická kapela Divadla dramatických textů s půvabnou zkratkou DDT, působící pod ochrannými křídly Jihočeského divadla.

Nezmaři tedy v letošním roce slaví 35 let a toto výročí je také středobodem programu nedělního koncertu.

To Deníku potvrdil jeden z členů kapely, Pavel Drengubák. „Vzhledem k tomu, že se jedná o koncert k výročí Nezmarů, tak jsme ho speciálně upravili. To znamená, že pódium bude doplněno videoprojekcí s obrázky a videozáznamy z historie kapely. A návštěvníci se samozřejmě mohou těšit na písničky od těch nejstarších po nejnovější," uvedl Drengubák.

První dva roky života kapely byly podle internetových stránek Nezmarů obdobím personálních změn – z důvodů studijních, rodinných i jiných, naštěstí nikoliv osobních. „Obsazení se usadilo na pánské trojici Zajíc, Drengubák, Hlaváč, kterou zpočátku doplňoval Jarda Matějů a řada poměrně rychle se střídajících zpěvaček, z nichž poslední, Šárka Benetková, přišla do kapely v roce 1990. Od roku 2002 působí Nezmaři v nezměněném složení Pavel Zajíc, Pavel Drengubák, Tonda Hlaváč a Šárka Benetková.

V devadesátých létech se skupina zprofesionalizovala a postupem času se stala jednou z funkčně nejstarších kapel české folkové scény.

Skupina je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika.

Za léta aktivního koncertování posbírali všechna ocenění, která se v tomto žánru udělují. Na svém kontě mají 13 samostatných CD a DVD Nezmaři 30 let.